Spotkanie z Innym - bezpłatne zajęcia w szkole i w muzeum dla uczniów szkół średnich

Zapraszamy uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego do udziału w bezpłatnym projekcie „Spotkanie z Innym” dotyczącym praw człowieka i zależności globalnych, który realizowany będzie w szkole i w muzeum od września do listopada 2019 roku.

Zajęcia składają się z dwóch części: pierwsza prowadzona jest w szkole i trwa półtorej godziny (dwie godziny lekcyjne). Nauczyciel może wybrać jeden z trzech proponowanych scenariuszy zajęć dla uczniów:

 1. Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku

W trakcie spotkania uczniowie poznają problemy globalne dotyczące praw człowieka, korzystając z tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, wygłoszonego z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku. Zajęcia prowokują do krytycznego myślenia na temat stereotypowego podejścia do osób z innych kręgów kulturowych, a także wyciągania wniosków na temat własnej postawy wobec inności i różnorodności.  

2. Wyzwania współczesnego świata czytane ze zrozumieniem – problem głodu strukturalnego

Zajęcia dotyczą zjawiska głodu strukturalnego, który utrudnia mieszkańcom krajów globalnego Południa planowanie własnego rozwoju. Realizowane będą na podstawie wybranych treści książki "Głód" Martina Caparrósa oraz wykładu "Niebezpieczeństwo jednej historii" Chimamandy Ngozi Adichie. Ich celem jest promowanie szacunku i otwartości względem ludzi z innych części świata oraz rzetelne informowanie o przyczynach strukturalnego głodu, który dotyka niektórych mieszkańców krajów rozwijających się. Lekcja ma za zadanie pogłębić rozumienie tego zjawiska, nierozerwalnie związanego ze światową gospodarką, w tym rynkiem produkcji i dystrybucji żywności, oraz globalną polityką, szczególnie relacjami między krajami globalnej Północy i Południa. Zakwestionowane zostanie również stereotypowe przekonanie o bierności najbiedniejszych mieszkańców Ziemi, zwłaszcza rolników i rolniczek utrzymujących się tylko i wyłącznie z własnych zbiorów;

 3. Badania DNA w walce ze stereotypami  (zajęcia realizowane od połowy pażdziernika, listopada 2019)

W ramach spotkania opowiemy o Projekcie Genograficznym – zakrojonym na globalną skalę wspólnym przedsięwzięciu Towarzystwa National Geographic i IBM, którego celem było zrekonstruowanie prehistorycznych tras migracji człowieka na podstawie informacji zawartych w naszym DNA. Projekt zakładał również poznanie naszych przodków oraz odtworzenie drzewa genealogicznego współczesnego człowieka. W trakcie zajęć młodzież dowie się, jak dzięki genetyce możemy obalać stereotypy dotyczące pochodzenia, narodowości czy koloru skóry, jednocześnie pokazując, jak niewiele wiemy o sobie i swoich przodkach, a z jaką łatwością szufladkujemy innych tylko dlatego, że się od nas różnią.  

 

Dopełnieniem zajęć będzie zaproszenie nauczycieli i uczniów do udziału w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie trwającej 1,5h (2 godziny lekcyjne). Młodzież zostanie oprowadzona przez kustosza po wystawach prezentujących sztukę Afryki Zachodniej, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym pozna współczesną sztukę, kulturę, a nawet modę Afryki Zachodniej na przykładzie twórczości wybranych artystów. Lekcja została przygotowana specjalnie dla uczniów biorących udział w projekcie, a muzealnicy prowadzący zajęcia wykorzystają eksponaty, które na co dzień znajdują się w magazynach. Działania te pozwolą przełamać stereotypowy obraz Afryki jako prymitywnego monolitu kulturowego.  Zbiory afrykańskie Muzeum Narodowego w Szczecinie liczą ponad 36 tys. eksponatów, z czego około 25 tys. to zabytki archeologiczne z epoki kamienia. Kolekcja etnograficzna należy do jednej z największych w Polsce. Wyróżnia się tym, że w całości została zgromadzona po roku 1945, w dużym stopniu w wyniku badań prowadzonych w Afryce Zachodniej przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie.  

Zajęcia prowadzą: Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, Dorota Baumgarten-Szczyrska i Dorota Obalek-Bylak.  

 

Zapisy:

Dorota Obalek-Bylak tel. 797 400 438 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ola Antonowicz, tel. 691 694 684, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.  

Udział w projekcie jest bezpłatny!  

 

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 5. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.  

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP