Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego

ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin
tel. (+48) 91 43 15 261 (kasa)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Gmach Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ulicy Wały Chrobrego 3 to jeden z najbardziej znanych i reprezentacyjnych budynków miasta. Jest on centrum architektonicznego założenia nadodrzańskiego Wały Chrobrego (dawne Hakenterrasse), według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua. Gmach został oddany do użytku w 1913 roku i był do końca drugiej wojny światowej siedzibą Muzeum Miejskiego, w którym wystawiano zbiory archeologiczne i etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii, eksponaty przyrodnicze.

W polskim Szczecinie nadal pełni funkcje muzealne, będąc najpierw jednym z budynków Muzeum Pomorza Zachodniego, a od 1970 roku – Muzeum Narodowego. Należy do najokazalszych gmachów muzealnych w Polsce. Jest tu przechowywana i eksponowana jedna z największych w kraju kolekcji zabytków kultur pozaeuropejskich.

 

Wystawy czasowe:
– "Niesamowita Słowiańszczyzna. Sławomir Lewiński 1919–1999. W setną rocznicę urodzin i dwudziestą rocznicę śmierci artysty"
–  "Dary ze świata Nowe zabytki w kolekcji pozaeuropejskiej MNS (do 2 lutego 2020)
– "PASJA według nas op. 8 - wystawa prac studentów Akademii Kształcenia Dorosłych Collegium Seniorum" (do 8 września 2019)

 

Wystawy stałe: 
"Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów"
- "W afrykańskiej wiosce"
- "Sztuka Afryki – między maską a fetyszem"
- "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki.Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie"

 

UWAGA! Remont sal wystawowych w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego: więcej informacji