Wystawa czasowa: Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej
Od czwartek 8/11/2018 18:00
Do niedziela 5/5/2019 17:22
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Tradycji Regionalnych
Staromłyńska 27

Wystawa Świętowanie to kolejna, już piąta prezentacja zbiorów Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym razem eksponaty, których wiele pokazywanych jest po raz pierwszy, ilustrować będą bogactwo ludowych obrzędów i zwyczajów dorocznych i rodzinnych.

Na wystawie opowieść o polskim świętowaniu ma układ kalendarza. W porządku chronologicznym przedstawione są rodzime tradycje związane z najważniejszymi świętami kościelnymi: Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, ale także z innymi ważnymi uroczystościami dorocznymi – dożynkami czy okresem zadusznym.

W ten chronologiczny kontekst wpleciona jest druga narracja, odnosząca się do najważniejszych wydarzeń w życiu jednostki: narodzin, małżeństwa i śmierci.

Wystawa Świętowanie stanowi zaproszenie na spotkanie z psotnymi kolędnikami, radosną Wielkanoc, uroczyste dożynki, wróżebny wieczór andrzejkowy, a także na wesołą weselną zabawę.

Ponadto zachęca nas – kontynuatorów rodzimych tradycji – do porównania czasu minionego z obecnymi sposobami świętowania, z naszą własną celebracją sacrum.

 

 

 

Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej 
Muzeum Narodowe w Szczecinie–Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27

Wystawa czynna od 9 listopada 2018 do 5 maja 2019 roku.

Kurator: Iwona Karwowska
Współpraca: Małgorzata Kłosińska - Grzechowiak  
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie