"Rzym - miasto filmowe" - wykład w ramach Akademii Antycznej
czwartek 17/1/2019 17:00
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3

Zapraszamy na wykład dr. hab. Radosława Piętki z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatytułowany "Rzym - miasto filmowe" w ramach Akademii Antycznej.

Akademia Antyczna to program edukacyjny realizowany przez Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Szczecinie oraz Polskie Towarzystwo Filologiczne  oddział terenowy w Szczecinie.

Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej, a także popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W tym roku Akademia Antyczna poświęcona będzie mitologii greckiej. Zostaną omówione mity o bogach, boginiach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie oraz samo funkcjonowanie świata. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne oraz warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów. 

dr hab. Radosław Piętka – filolog klasyczny i polonista, adiunkt na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się tematami astronomicznymi i mitologicznymi w literaturze rzymskiej oraz recepcją antyku w kulturze współczesnej, zwłaszcza w literaturze i filmie. Stażysta American Academy w Rzymie (2011), stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2007, 2010, 2013, 2017). Autor monografii Kaliope i Urania: rzymskie poematy astronomiczne (Poznań 2005) oraz Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna (Poznań 2015; nagroda Stowarzyszenia Historyków Starożytności). Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Znaku”, „Terminusie”, „Eos”, „Meandrze”, „Harvard Studies in Classical Philology”.

Wykład odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny

Program wykładów