Dzień Wolnej Sztuki 2017
Od sobota 22/4/2017 12:00
Do sobota 22/4/2017 13:00
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3

Zwiedzaj muzea w duchu "slow" - 22 kwietnia odbędzie się VII Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki.

W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12:00 w 73 muzeach i galeriach w 36 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. 

 

W akcję, po raz kolejny, włącza się Muzeum Narodowe w Szczecinie. Tym razem polecamy wolne zwiedzanie nowej wystawy stałej „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki. Kolekcja Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie”. Ekspozycja znajduje się w gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego. Wstęp wolny. 

 

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie "wolne" zwiedzanie ma kilka wymiarów - po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o "delektowanie" się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym - podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go. 

 

"Przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ich celem jednak nie jest wygłoszenie wykładu - mają oni animować rozmowę." - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - "Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie". 

 

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, w tym lista uczestniczących muzeów i galerii znajduje się na www.dzienwolnejsztuki.pl, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki

 

Patronat medialny nad akcją objęły Co Jest Grane oraz Radio TOK FM.

 

 dws logo 2017

 

Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 

 8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak na prawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? 

 Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego proponujemy Wam DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI.

 

W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez Muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

 

Przed każdym dziełem stoją nasi wolontariusze, którzy będą pomagać Wam w wolnym oglądaniu sztuki. Spróbują Was pobudzić do dyskusji i zainspirować do zastanowienia się nad tym, co widzicie.

 

Po godzinie pójdziemy we wskazane miejsce i porozmawiamy o Waszych wrażeniach.

 

Chcemy pokazać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć.

 

Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Miłego Dnia Wolnej Sztuki!