Dzień Wolnej Sztuki 2018
sobota 21/4/2018 12:00
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Centrum Dialogu Przełomy
Plac Solidarności 1

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. 

Muzeum Narodowe w Szczecinie już po raz szósty włącza się w ogólnopolską akcję „Dzień Wolnej Sztuki”. Przez godzinę będziemy chcieli przekonać uczestników, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1. Chcemy przypomnieć Państwu, że MNS–CDP to nie tylko narracyjne muzeum historyczne, ale także wyjątkowa wystawa, w której można zobaczyć obiekty sztuki współczesnej wykonane na specjalne zamówienie Muzeum. O tych obiektach, ale także kontekstach zawartych w narracji wystawy stałej, opowie edukatorka MNS–CDP Ewa Sobota. Udział w akcji jest nieodpłatny. 

Zasady akcji są niezwykle proste:
PRZYJDŹ DO MUZEUM
W sobotę 21 kwietnia o godzinie 12:00 przyjdź do jednego z muzeów biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki. Po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak, jak do tej pory.  

ZASTANÓW SIĘ
W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

POROZMAWIAJ
Dyskutuj z innymi uczestnikami. Po godzinie zostaniecie zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będziecie mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.

Lista obiektów:
1. Kobas Laksa, „Das Ende des Traums / Koniec marzeń, Stettin’45”, cyfrowy montaż fotograficzny
2. Robert Kuśmirowski, „Pokój straceń”, instalacja
3. Tomasz Mróz, „Chcesz cukierka – idź do Gierka”, rzeźba silikonowa, fiat 126p
4. Grzegorz Hańderek, Michał Libera, „Blok / Grand Ensamble”, grtafika, papier / instalacja dźwiękowa
5. Hubert Czerepok, „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była”, neon