Kondolencje

Muzeum Narodowe w Szczecinie składa kondolencje Narodowemu Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus z powodu śmierci Osvaldasa Daugelisa, długoletniego dyrektora kowieńskiego Muzeum, wybitnego kuratora i muzealnika.

Z wielkim bólem przyjęliśmy w Szczecinie wiadomość o odejściu naszego wieloletniego Przyjaciela. Ostatnimi czasy intensywnie pracowaliśmy wspólnie nad wystawą "Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku". Jej otwarcie zaplanowane jest wkrótce - 4 września 2020 w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Trudno wyrazić smutek na myśl, że to ostatni projekt Osvaldasa Daugelisa, a esej w przygotowywanym katalogu to ostatni napisany przez Niego tekst - tekst o historii Jego Muzeum. Odejście Osvaldasa Daugelisa to dotkliwa strata dla europejskiego muzealnictwa.