Dni Muzyki Żydowskiej

DNI MUZYKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE
15−16 WRZEŚNIA 2018
DZIEDZINIEC MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE
UL. STAROMŁYŃSKA 27 (WEJŚCIE OD PL. ŻOŁNIERZA POLSKIEGO)

 

 

Jak mogła brzmieć muzyka żydowska w Szczecinie?

W Nowej Synagodze przy obecnej ulicy Dworcowej rozbrzmiewały potężne organy, koncertował chór, śpiewali w niej najsłynniejsi artyści swoich czasów. W uroczyste dni wykonywano utwory Louisa Lewandowskiego, najwybitniejszego kompozytora muzyki żydowskiej, urodzonego we Wrześni, a tworzącego w Berlinie. Psalmy śpiewano naprzemiennie z krótkimi, tanecznymi preludiami lub monumentalnymi dziełami instrumentalnymi. Kładąc rękę na ocalałym fragmencie muru dawnej synagogi, jesteśmy w stanie wciąż wyczuć jego lekkie drżenie. Dziś porusza go wibracja żywej ulicy. Wtedy uderzały w niego dźwięki mistycznej modlitwy.

Niedaleko, na Niebuszewie, dziesiątki ludzi i pojazdów wystukiwały na ulicach muzykę dnia codziennego. W pracy lub w domu nucono stare melodie ludowe. Wieczorami śpiewano legendy o dalekich krainach i długich podróżach. Nieśmiertelni bohaterowie ożywali na nowo w małych mieszkaniach rzemieślników, czynszowych kamienicach lub drewnianych domach. Z okien na dzisiejszych ulicach Krasińskiego czy Janosika sączyła się opowieść o dalekiej Sefardii. Piękny, czysty śpiew niósł się daleko, poza granice miasta.

Czy patrząc na nasze miasto dzisiaj, będziemy w stanie ponownie go usłyszeć?

Dzięki materiałom źródłowym, fotografiom i tekstom historyków udało nam się wskrzesić te dwa muzyczne obrazy. Podczas Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie odtworzymy muzykę Nowej Synagogi i Niebuszewa. W dwa wieczory odnowimy tradycję dwustu lat.

 

 

Sobota, 15 września 2018, 19:00
MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Jakub Stefek – organy
Trio VOX VARSHE w składzie:
Anna Woźnicka – sopran
Olga Wądołowska – mezzosopran
Aleksander Słojewski – tenor

W dawnych czasach muzyka synagogalna zarezerwowana była dla wąskiego kręgu społeczności religijnych gromadzących się w domach modlitewnych. W XIX wieku w synagogach reformowanych muzyka wokalna została połączona z akompaniamentem organowym. W Nowej Synagodze w Szczecinie stały potężne organy (był to instrument większy niż organy znajdujące się obecnie w katedrze św. Jakuba). Na zamówienie społeczności żydowskiej komponował sam Louis Lewandowski, którego sława jest do dzisiaj żywa w Berlinie i całych Niemczech. Synagoga w Szczecinie była odwiedzana przez śpiewaków z Warszawy i Łodzi. Przerwaną przez drugą wojnę światową tradycję wykonawczą wskrzesi trio Vox Varshe przy akompaniamencie organowym Jakuba Stefka.
Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie nowego utworu Eunho Changa, inspirowanego wokalno-organową tradycją żydowską.

 

 

Niedziela, 16 września 2018, 19:00
MUZYKA SEFARDYJSKA

Kaja Mianowana – sopran
Zespół instrumentów dawnych

Opowieści o dalekiej Sefardii, czyli hiszpańskiej ziemi przodków wielu Żydów, przetrwały setki lat. Dziś nikt już nie mówi w języku ladino, dzięki któremu zyskały swoją cudowną nieśmiertelność. Opowiadają o życiu codziennym, zabawie i troskach, o dorastaniu i miłości, o fantastycznych bohaterach i zupełnie prostych ludziach. Ta sama rytmiczność i melodyczność płynęła kiedyś ulicami każdego miasta. Z pewnością śpiewano je również na szczecińskim Niebuszewie. Niesamowity jest w nich motyw przemijania i podróży, tak silny w żydowskiej kulturze i historii. Aby je wykonać, potrzebna jest prawdziwa szczerość serca i prostota uczuć. Tylko tak można naprawdę doświadczyć ich piękna. Drugiego wieczoru gościć będziemy Kaję Mianowaną, wspaniałą artystkę musicalową, która wystąpi z zespołem instrumentów dawnych.

 

Bezpłatne wejściówki na kocerty do pobrania na stronie www.spotonart.com od 5 września 2018 roku. 

Dni Muzyki Zydowskiej 2018