MUZYKA SZCZĘŚLIWYCH LUDZI – BACH, HAENDEL, VIVALDI
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3 | Wały Chrobrego 3

„Do obowiązków Bacha w szkole św. Tomasza należało uczenie chłopców muzyki, łaciny i gramatyki oraz prowadzenie statecznego i spokojnego życia” [D.W. Barber]. Czytając to jedno zdanie z pełnej anegdot biografii Jana Sebastiana Bacha, możemy zastanawiać się, czy był on szczęśliwy? Do jego dorobku zaliczamy nie tylko ponad 2200 dzieł (tyle przetrwało do naszych czasów), ale również 23 dzieci. Cóż, mając na uwadze te osiągnięcia, słuchając skomponowanej przez niego muzyki, możemy zaryzykować stwierdzenie: tak, Bach był szczęśliwy.
A o kim jeszcze można powiedzieć, że był szczęśliwym człowiekiem? Może o Georgu Friedrichu Haendlu, któremu pewnego razu tak spodobało się w Londynie, że wymógł na swoim pracodawcy, księciu Hanoweru, „rozsądny w czasie” urlop, z którego nigdy nie wrócił? Zyskał tam nieśmiertelną sławę, zaszczyty i poważanie. A może o Antonio Vivaldim, który jako ksiądz, podobno nie był w stanie dokończyć odprawiania żadnej z Mszy, gdyż ciągle biegał do zakrystii notować muzyczne pomysły? Skomponował ostatecznie przeszło 450 koncertów, który to rekord pozostaje po dziś dzień nie pobity.


Jak zatem brzmi muzyka szczęśliwych ludzi? Czy jest tylko prosta, lekka i przyjemna? A może za skomplikowanymi ornamentami barokowej muzyki kryje się szersza paleta myśli i emocji? Czy muzyka daje człowiekowi szczęście? Dlaczego?


W świat barokowej muzyki szczęśliwych ludzi zapraszają Beata Dunin – Wąsowicz, Karol Nasiłowski i Jakub Stefek – wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie. W programie utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Antonio Vivaldiego.


Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach muzeum oraz na stronie https://muzykaszczesliwychludzi.evenea.pl/ Organizator: Fundacja SPOT.ON ART
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie