Oferta specjalna MNS na czas strajku nauczycieli PRZEDŁUŻONA

Z uwagi na trwający strajk nauczycieli Muzeum Narodowe w Szczecinie przedłuża obowiązywanie specjalnej oferty. Młodzież szkolną, wraz z opiekunami zapraszamy do Muzeum za złotówkę (1 zł). Oferta obowiązuje do odwołania. Polecamy także Państwa uwadze regularną ofertę edukacyjną Muzeum, oraz możliwość skorzystania z bogatego księgozbioru muzealnej biblioteki.

W gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego można oglądać unikatową kolekcję kopii antycznych rzeźb – „Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów” oraz odbyć egzotyczną podróż na Czarny ląd, czyli zobaczyć wystawy stałe Działu Kultur Pozaeuropejskich – „W Afrykańskiej wiosce”, „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem”, a także „Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki”.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych można podziwiać wystawę czasową „Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej”,  zobaczyć wystawy stałe związane z historią regionu – „Złoty wiek Pomorza”, „Stare srebra” oraz „Gabinet Pomorski”. Vis-à-vis, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać nową wystawę czasową – „Zooestytka. Zwierzęta w sztuce”.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina to absolutna „lektura obowiązkowa” dla każdego szczecinianina. Można tu poznać dzieje miasta od czasów pradawnych do współczesności.

Uwaga! Z powodu prowadzonych prac konserwacyjnych Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy do 22 kwietnia jest niedostępne dla zwiedzających. Przepraszamy za utrudnienia.

BIBLIOTEKA MUZEUM NARODOWEGO W SZCZECINIE

Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie gromadzi zbiory o charakterze naukowym. W jej zasobach znajdują się książki, czasopisma, a także zbiory specjalne – stare druki (również związane z Pomorzem), rękopisy, dokumenty życia społecznego.

Księgozbiór liczy około dziewięćdziesięciu tysięcy woluminów. Obejmuje publikacje krajowe i zagraniczne, przede wszystkim z takich dziedzin jak: sztuka (w tym teoria, historia i krytyka, katalogi zbiorów muzealnych, wystaw polskich i zagranicznych, monografie artystów), archeologia, etnografia, etnologia, historia, numizmatyka, muzeologia i muzealnictwo, ochrona i konserwacja zabytków, wybór zagadnień związanych z morzem, dziedziny pokrewne.

W zbiorach biblioteki znajdują się unikalne publikacje dotyczące Pomorza (XIX, XX wiek). Wśród nich można wymienić: Pommersches Urkundenbuch (Stettin 1870–1990), Pomerania (Stettin 1844, 1946), Pommersche Genealogien (Greifswald 1873, 1878; Berlin 1878), M. Wehrmann, Die pommerschen Zeitungen und Zeitschriften in alter und neuer Zeit (Pyritz 1936), Stettiner Museumsverein (Stettin 1934, 1939), czy Settin : [Neuere Bauten der Stadt Stettin] (Charlotenburg 1921) oraz czasopisma: Baltische Studien, Monatsblätter, czy Pommersches Heimatkalender. W kolekcji starych druków biblioteki znajdują się dzieła: D. Cramera, Das grosse Pomrische Kirchen Chronicon (Alten Stettin 1628), J. Micraeliusa, Altes Pommerland (Alten Stettin 1639), Agenda (…) für die Kirchen In Pommern (Alten Stettin 1691), Ch. Neubaurna, Vera architecturae militaris Praxis (Stargard in Pommern 1679) czy Pommerscher Kriegs-Postillion (Leipzig 1677).