Konferencja dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą: "Spotkanie z Innym" - razem przeciwko uprzedzeniom i stereotypom!

Zapraszamy nauczycieli szkół i przedszkoli, wychowawców, a także osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą na konferencję „Spotkanie z Innym – razem przeciwko uprzedzeniom i stereotypom!” odbywającą się w ramach trzeciej edycji cyklu działań edukacyjnych ”Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur, wpisującego się w Tydzień Edukacji Globalnej, skierowanego do dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców w gminie Szczecin. Projekt realizowany jest przez Fundację Artykuł 25 we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Przyczyną dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży są najczęściej stereotypy i uprzedzenia, a także brak reakcji ze strony nauczyciela i rodzica, który często nie posiada wiedzy o grupach wykluczonych i dyskryminowanych. Wiele przykładów pokazuje, że niepowstrzymana na czas nienawiść eskaluje i ostatecznie doprowadza do tragedii, dlatego naszym głównym celem jest pokazanie nauczycielom narzędzi, które pomogą im w pracy.

Na konferencji poruszymy tematy dotyczące: krajów Globalnego Południa, edukacji globalnej oraz sposobów radzenia sobie z mową nienawiści i uczniami dyskryminującymi innych z powodu pochodzenia, koloru skóry, religii itd. Zaprezentujemy również przykłady dobrych praktyk przeciwdziałających dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami.

Wśród zaproszonych gości będą osoby, które od wielu lat zajmują się tematyką związaną z przeciwdziałaniem dyskryminacji.

Program

9.30-10.00

Rejestracja uczestników 

10.00-10.15

Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie) „Powitanie gości”

10.15-10.45

Aleksandra Antonowicz-Cyglicka (Fundacja Artykuł 25)  „Prezentacja projektu Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku

10.45-12.00

Mamadou Diouf  (Fundacja Afryka.org) „Afryka w mediach - jak mówić i pisać o Afryce oraz jej mieszkańcach”

12.00-13.00

Joanna Wojtarowicz (Czerwony Krzyż, Berlin) „Kim są współcześni uchodźcy? Stereotypy i uprzedzenia wobec osób z Bliskiego Wschodu”

13.00-13.20

Przerwa kawowa

13.20-14.20

Joanna Grabarczyk (Projekt HejtStop) „Mowa nienawiści – jak skutecznie reagować”

14.20-15.20

Łukasz Bartosik (Polska Akcja Humanitarna) „To nie dzieje się tutaj, ale dzieje się teraz”

15.20-16.00 

Przerwa obiadowa

16.00-18.00

Sesja warsztatowa do wyboru:

Małgorzata Świderek (Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”)„Edukacja globalna dla najmłodszych” – warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych i szkół podstawowych 

Magdalena Sambor (Międzynarodowe Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera) „Uprzedzenia, wykluczenia” – warsztaty antydyskryminacyjne dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych 

18.00-18.30

Podsumowanie konferencji i rozdanie zaświadczeń dla uczestników konferencji

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy!

Dorota Obalek

tel. 797 400 438

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dorota Baumgarten-Szczyrska

tel. (+48) 91 43 15 270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PRELEGENCI

Mamadou Diouf  – senegalski wokalista, dziennikarz i działacz społeczny, mieszkający w Warszawie od 33 lat. Współzałożyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, muzyk i prezenter polskiego radia RDC. Autor kilku publikacji m.in. „Afrykański Spacerownik po Warszawie”, „Mała książka o rasizmie” dla dzieci i współautor „Afryka w Warszawie”. Na stronie afryka.org prowadzi blog, gdzie komentuje bieżące sprawy w Polsce, głównie pod kątem sytuacji społeczności afrykańskiej. Jest koordynatorem ds. kultury w Centrum Wielokulturowym w Warszawie. W latach 2013-2015 był członkiem pierwszej kadencji Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m. st. Warszawy.

Joanna Grabarczyk – członkini Stowarzyszenia Projekt: Polska. Koordynatorka kampanii HejtStop, której celem jest walka z antysemityzmem, homofobią, ksenofobią, rasizmem, oraz każdą formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej. Kampania HejtStop została wyróżniona nagrodą S3KTOR 2014 dla najlepszej inicjatywy pozarządowej w kategorii społeczeństwo obywatelskie i prawa człowieka. Kampania zachęca do zgłaszania nienawistnych treści oraz samodzielnego ich usuwania zarówno z murów miast jak i Internetu.

Joanna Wojtarowicz – trenerka kompetencji międzykulturowych, prowadzi warsztaty z zakresu animacji kultury i edukacji kulturalnej oraz międzykulturowej, współpracując z instytucjami kultury i organizacjami w Polsce i Niemczech. Koordynatorka takich projektów jak: Brave Kids Szczecin, Biblio-Feel, czy międzynarodowego workcampu w Zamku Trebnitz, realizowanych z udziałem dzieci migranckich i uchodźczych. Współtwórczyni nieformalnej grupy przeciw nienawiści Refugees Szczecin, pomagającej uchodźcą z Syrii. Współpracowała z ośrodkami dla uchodźców na pograniczu polsko-niemieckim, obecnie pracuje z uchodźcami w Niemieckim Czerwonym Krzyżu w Berlinie. 

Łukasz Bartosik – kierownik zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej, koordynator programu GLEN w Polsce. Doświadczony trener PAH prowadzący szkolenia dla trenerów i aktywistów PAH oraz uczniów i nauczycieli biorących udział w programach PAH. Współautor publikacji edukacyjnych PAH oraz wielu gier terenowych (m.in. Królestwo UBÓ), szkoleniowych oraz wielkoformatowych gier edukacyjnych (m.in. Globalni Reporterzy). 

Małgorzata Świderek – współzałożycielka Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi – jednej z większych organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną i globalną w Polsce. Autorka kilkuset scenariuszy zajęć szkolnych dla różnych poziomów nauczania i kilkudziesięciu publikacji dotyczących aspektów metodycznych związanych z edukacją ekologiczną i globalną, edukatorka z kilkunastoletnią praktyką.

Magdalena Sambor-Reinchardt – na co dzień pracuje w Międzynarodowym Centrum Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera. Prowadziła Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Mikuszowie. Autorka licznych projektów dla młodzieży, które miały na celu m.in. upowszechnianie kultury młodzieżowej, wspieranie inicjatyw młodzieżowych, promowanie wymiany międzynarodowej młodzieży oraz przeciwdziałanie przejawom nietolerancji, dyskryminacji i szowinizmu.

Aleksandra Antonowicz-Cyglicka – koordynotorka 13 międzynarodowych i polskich projektów edukacyjnych, rzeczniczych i pomocowych (z partnerami w Ghanie, Tanzanii i Kenii), specjalizująca się w kampaniach dot. współzależności globalnych i efektywności współpracy rozwojowej. Projekty, które prowadzi z partnerami afrykańskimi, skupiają się na wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego i promowaniu rozwiązań służących rozwojowi przy zachowaniu środowiska naturalnego. Prowadzi sesje warsztatowe dla dorosłych na temat zależności między krajami Globalnej Północy oraz Południa, a także wykłady dla studentów dotyczące zagadnień związanych z grabieżą surowców z krajów afrykańskich. Autorka projektu „Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku”.

 

Więcej informacji

www.artykul25.pl

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016.