Narodowe Święto Niepodległości w Centrum Dialogu Przełomy MNS

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przygotowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Muzeum czynne będzie między godziną 10.00 a 16.00. Wstęp (bilet specjalny): 1 pln

10.00 – 16.00 | Wystawa stała „Miasto protestu – miasto sprzeciwu”
Zwiedzanie wystawy stałej „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” z interwencją kuratorską  związaną z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej

Wchodząc do Centrum Dialogu Przełomy, zanurzamy się w przeszłość – niemal dosłownie – zagłębiamy się w „studnię historii”, w czeluść, by ujrzeć wydarzenia piękne i straszne, by poznać losy ludzi: bohaterów, ześladowców albo zwykłych zjadaczy chleba. Trzon narracji wystawy stanowi Polska droga do wolności, oraz cena, którą trzeba było za wolność zapłacić. Z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej do stałych eksponatów dołączyły także nowe nabytki muzeum: przedmioty życia codziennego, zdjęcia, militaria przynoszone przez darczyńców, którzy znajdują je na strychach i w piwnicach starych domów, czasem nawet  podczas spacerów… Wśród najnowszych warto wymienić  m.in. skrzynię oficera niemieckiego, znalezioną w przedwojennej willi na Pogodnie.

10.00 – 16.00 | Przestrzeń dialogu (poziom –1)
Wystawa czasowa: „Kobiety w walce niepodległość Polski”

Wystawa zawiera 26 plansz o mądrych, silnych i niezwykłych polskich kobietach, które żyły i działały w trudnych czasach, zarówno wojny, jak i pokoju. Ilustracje i kopie dokumentów pochodzą przede wszystkim ze zbiorów: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość Polski oraz zbiorów prywatnych Tadeusza Krawczaka i Jacka Dehnela. Ekspozycję przygotowało Archiwum Akt Nowych we współpracy z Ligą Kobiet Polskich.

11.00 oraz 13.00 | Wystawa stała „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” (zbiórka w hallu)
Rodzinne spacery kuratorskie po wystawie stałej „Miasto protestu – miasto sprzeciwu”

Oferta skierowana jest do rodziców z dziećmi od 6. roku życia, młodzieży, oraz dorosłych. Tradycyjne zwiedzanie wystawy połączone zostanie z motywem przewodnim spotkań – dzieciństwem, rodziną, pamięcią wspólną. Z grupami będą pracować dwie edukatorki MNS–CDP: Edyta Szumocka oraz Ewa Sobota.

11.00 – 15.00 | Strefa edukacyjna
Warsztaty rodzinne

Zapraszamy naszych najmłodszych gości do udziału w kreatywnych warsztatach. Pod opieką pracowników Centrum Dialogu Przełomy MNS dzieci będą mogły samodzielnie wykonać opaski powstańcze, ułożyć puzzle z obrazami związanymi z wystawą stałą „Miasto protestu – miasto sprzeciwu” oraz pokolorować patriotyczne rysunki.

Dla naszych gości przygotowaliśmy również drobne upominki.