Debata publiczna: Porozmawiajmy o polityce pamięci

Podczas debaty „Porozmawiajmy o polityce pamięci” organizowanej przez Fundację „Tygodnika Powszechnego”, Fundację Konrada Adenauera w Polsce oraz Kluby „Tygodnika Powszechnego” o polityce pamięci w Polsce goście będą dyskutować w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Zaproszenie do dyskusji przyjęli o. Aleksander Hauke-Ligowski, Cezary Łazarewicz, Marek Rabij. Spotkanie, które odbędzie się 18 listopada, o godz. 16.30, w Sali konferencyjnej MNS–CDP poprowadzi Jacek Ślusarczyk – prezes „Tygodnika Powszechnego”. Wstęp wolny.

Na rok 2017 przypada dziesięciolecie założenia pierwszego Klubu „Tygodnika Powszechnego”. W ramach tej rocznicy w siedmiu miastach Polski organizowane są debaty, nawiązujące do profilu tematycznego pisma. Są to otwarte spotkania, a ich celem jest popularyzacja wartości chrześcijańskich, poszanowanie Praw Człowieka, dialog międzykulturowy oraz tworzenie świadomego społeczeństwa obywatelskiego. 

 

Jacek Ślusarczyk 
Wydawca „Tygodnika Powszechnego”, prezes zarządu spółki „Tygodnik Powszechny Sp. z o.o.”. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu historycznego „Anamneses”, inicjator Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie oraz międzynarodowego festiwalu nauki Copernicus Festival w Krakowie.

Marek Rabij
Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno-gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami ekonomicznymi tzw. Zachodu i Azji oraz wpływem globalizacji na życie codzienne. Laureat nagrody NBP im. Władysława Grabskiego dla najlepszego dziennikarza ekonomicznego. Jego książkowy debiut, „Życie na miarę”, opowieść o przemyśle odzieżowym w Bangladeszu, otrzymał nominację do nagrody im. Teresy Torańskiej. 

Cezary Łazarewicz
Uznany polski dziennikarz prasowy, publicysta, komentator wydarzeń krajowych w radiu i telewizji. W połowie lat 80. zaangażowany był w działalność opozycyjną, dystrybuował pisma drugiego obiegu i redagował prasę podziemną, m.in. „Ucho” oraz „Rewers”. Jest współzałożycielem „Gazety Obywatelskiej”. Pracował w czołowych tytułach prasowych, m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Newsweeku”, „Polityce”. Pełnił też funkcję dyrektora radia „Złote Przeboje” w Szczecinie. Laureat nagrody Nike 2017.

o. Aleksander Hauke-Ligowski OP
Polski dominikanin, zaangażowany w odbudowę życia religijnego w Rosji i na Ukrainie. Uczestnik organizowanej przez KOR głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w 1977 r. Obecnie mieszka w klasztorze oo. Dominikanów w Szczecinie. 

 

organizator: Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Kluby „Tygodnika Powszechnego”
współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy