Środa z historią Szczecina: Izba Celna
Izba Celna w Szczecine | Energetyków 55, Szczecin, Polska

W ramach październikowego spotkania siódmej edycji cyklu Środy z historią Szczecina zapraszamy na wycieczkę po gmachu Izby Celnej przy ul. Energetyków 55. Spotykamy się przed wejściem głównym do obiektu (przy przyczółku mostu Długiego) o godzinie 16.50.

Przewodnikami po budynku będą dwaj pracownicy administracji celnej. Liczba uczestników spotkania jest ograniczona, Przewodnikami po budynku będą dwaj pracownicy administracji celnej. Liczba uczestników spotkania jest ograniczona, grupa zwiedzających może liczyć nie więcej niż 30 osób.

Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmowane będą od 15 października, od godz. 9.00 drogą elektroniczną (na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), telefonicznie (pod numer 91/431 52 60) lub osobiście w Muzeum Historii Szczecina, w Ratuszu Staromiejskim (przy ul. Księcia Mściwoja II 8,).

W zgłoszeniu dokonanym pocztą elektroniczną należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego. O wpisaniu na listę uczestników decydować będzie kolejność zgłoszeń. Umieszczenie na liście uczestników zostanie potwierdzone e-mailem.

Gmach Izby Celnej w Szczecinie w Szczecinie należy bez wątpienia do grupy najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych budynków w mieście. Został wzniesiony w latach 1905–1908 w stylu neorenesansu północnoniemieckiego i oddany na siedzibę Głównego Urzędu Celnego w Szczecinie (Hauptzollamt Stettin), funkcjonującego w ramach administracji podatkowej ówczesnej pruskiej prowincji Pomorze. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przekazano władzom polskim dopiero w 1947 roku. Od 1950 roku jest użytkowany przez administrację celną. Obecnie ma tu siedzibę Izba Celna w Szczecinie. W 1988 roku gmach został wpisany do rejestru zabytków.