Dzień Wolnej Sztuki 2018

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. 

Muzeum Narodowe w Szczecinie już po raz szósty włącza się w ogólnopolską akcję „Dzień Wolnej Sztuki”. Przez godzinę będziemy chcieli przekonać uczestników, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Zapraszamy w sobotę, 21 kwietnia 2018 roku o godzinie 12.00, do Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy przy placu Solidarności 1. Chcemy przypomnieć Państwu, że MNS–CDP to nie tylko narracyjne muzeum historyczne, ale także wyjątkowa wystawa, w której można zobaczyć obiekty sztuki współczesnej wykonane na specjalne zamówienie Muzeum. O tych obiektach, ale także kontekstach zawartych w narracji wystawy stałej, opowie edukatorka MNS–CDP Ewa Sobota. Udział w akcji jest nieodpłatny. 

Zasady akcji są niezwykle proste:
PRZYJDŹ DO MUZEUM
W sobotę 21 kwietnia o godzinie 12:00 przyjdź do jednego z muzeów biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki. Po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak, jak do tej pory.  

ZASTANÓW SIĘ
W ciągu godziny przyjrzyj się pięciu wybranym przez muzeum obiektom i oglądaj je POWOLI. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w Tobie wywołują. Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

POROZMAWIAJ
Dyskutuj z innymi uczestnikami. Po godzinie zostaniecie zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będziecie mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.

Lista obiektów:
1. Kobas Laksa, „Das Ende des Traums / Koniec marzeń, Stettin’45”, cyfrowy montaż fotograficzny
2. Robert Kuśmirowski, „Pokój straceń”, instalacja
3. Tomasz Mróz, „Chcesz cukierka – idź do Gierka”, rzeźba silikonowa, fiat 126p
4. Grzegorz Hańderek, Michał Libera, „Blok / Grand Ensamble”, grtafika, papier / instalacja dźwiękowa
5. Hubert Czerepok, „Przyszłość nie jest już tym, czym kiedyś była”, neon