To, co najważniejsze

To, co najważniejsze" to kameralna wystawa w Sali edukacyjnej / Magazynie otwartym prezentująca  najciekawsze zbiory, jakie trafiły do kolekcji MNS–CDP w ciągu ostatnich lat, od otwarcia placówki w styczniu 2016 roku. 

Wystawa dostępna dla zwiedzających w Sali edukacyjnej / Magazynie Otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wystawa on-line: KLIK 

Zdecydowana większość obiektów została przekazana w darach , niewielka część jako depozyty bezterminowe, tylko drobny procent to zakupy. Darczyńcami byli przede wszystkim szczecinianie i mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale też goście odwiedzający muzeum, których rodziny związane były (lub nadal są) z Pomorzem Zachodnim. Najstarsze z przekazanych obiektów pochodzą z XIX w., jest to część związana z historią Polski w czasie zaborów, pierwszą wojną światową, międzywojniem, drugą wojną – te pamiątki zostały przywiezione na Ziemie Zachodnie i Północne po 1945 r. Największy zbiór obejmuje obiekty związane z historią polskiego Szczecina w latach 1945–1990. Darczyńcy przekazali do MNS–CDP pamiątki rodzinne, mając pewność, że zostaną właściwie zabezpieczone i wyeksponowane. Wśród tysięcy zgromadzonych obiektów wiele ma charakter unikatowy, o dużym znaczeniu dla historii nie tylko regionalnej – właśnie te zostały pokazane na wystawie. Ekspozycja ma w założeniu stać się punktem wyjścia do powstania katalogu najważniejszych zbiorów MNS–CDP, a przede wszystkim do dyskusji o społeczności, jaką stali się mieszkańcy tych ziem.