Seeing Is (Not) Believing: Sladjan Nedeljkovic & Roland Schefferski

WERNISAŻ: 28 STYCZNIA 2022 | 18.00

Seeing Is (Not) Believing to obszerna prezentacja prac Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Rostock Kunsthalle. Wystawie towarzyszy polsko-niemieckie spotkanie dyskusyjne – Rozmowa/Gespräch, w której udział wezmą kuratorzy, teoretycy sztuki, artyści oraz dyrektorzy obu partnerskich instytucji. 

Program Seeing Is (Not) Believing został skonstruowany wokół zagadnień współczesnej kultury wizualnej. Od czasu wynalezienia fotografii i innych technik masowej reprodukcji nasza rzeczywistość wizualna w zawrotnym tempie nasyca się obrazami. Rewolucja digitalna przypadająca na lata 80. ubiegłego wieku wraz z upowszechnieniem techniki wideo i szybko postępującą komputeryzacją zintensyfikowały ten proces, wprowadzając dodatkowo do obiegu obrazy cyfrowe. Szybki rozwój mediów cyfrowych spowodował na przestrzeni ostatnich kilku dekad bezprecedensowy wzrost presji tego, co wizualne, na środowisko, w którym funkcjonujemy. Wpływ ten manifestuje się nie tylko w zmianie sposobu, w jaki postrzegamy świat, ale także w nowych modelach społecznych relacji czy indywidualnych stylów życia. 

Dyskusja na temat siły obrazów i ich użycia przez mass media jako instrumentów manipulacji, uwodzenia i perswazji jest jednym z najgorętszych tematów współczesności. Jednocześnie w obrębie nauk humanistycznych toczy się subtelna teoretyczna debata na temat potrzeby wypracowania nowej koncepcji obrazu i rozpoznania jego specyficznej „ikonicznej” logiki. 

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim obszarze pojawiają się pytania o kompetencje wizualne niezbędne do świadomego poruszania się w świecie nadprodukcji obrazów, a także coraz silniejsze przekonanie, że dominujące dotychczas w kulturze zachodniej język, słowo i tekst muszą, adekwatnie do dokonujących się na naszych oczach zmian, ustąpić naglącej refleksji nad istotą postrzegania i doświadczania obrazów. 

W projekcie Seeing Is (Not) Believing obaj uczestniczący w wystawie artyści – Sladjan Nedeljkovic i Roland Schefferski – podejmują niezależnie szereg problemów prowokowanych procesem intensywnie „mediatyzującej” się rzeczywistości. Dotyczą one tego, co widzimy, mechanizmów interpretacji tego, co postrzegamy, oraz refleksji nad wpływem informacji medialnych na nasze wyobrażenia o świecie. Posługując się techniką destabilizacji i paradoksalnych interwencji, Nedeljkovic i Schefferski zaburzają sens przekazów medialnych, demaskując ich struktury narracyjne. Artyści odwracają uwagę widzów od schematycznych sposobów percepcji, zachęcając jednocześnie do krytycznego zastanowienia się nad wiarygodnością i sposobem konstruowania docierających do nas treści. Na wystawie wśród kilkudziesięciu obiektów i instalacji zrealizowanych przez artystów w ciągu ostatnich 25 lat znajdą się realizacje premierowe przygotowane specjalnie na ekspozycje w Szczecinie i Rostocku. W ramach projektu ukażą się również monograficzne publikacje poświęcone twórczości artystów – Framing the Real. Sladjan Nedeljkovic oraz NieUwidocznienie / UnSichtbarmachung. Roland Schefferski, przygotowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Kunsthalle Rostock. 

Roland Schefferski urodził się w 1956 roku w Katowicach. W latach 1976–1981 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Od 1984 roku mieszka i pracuje w Berlinie.

Sladjan Nedeljkovic urodził się w 1969 roku w Zemun w Serbii. W latach 1994–1998 studiował w École superieure des Arts Visuels w Genewie, w latach 2001–2002 w Goldsmiths College w Londynie. Od roku 2004 mieszka i pracuje w Berlinie. 

Otwarciu wystawy Seeing Is (Not) Believing towarzyszy Rozmowa/Gespräch, spotkanie dyskusyjne o publicznym charakterze, poświęcone problematyce wystawy oraz wpływowi przekazów medialnych na polsko-niemieckie relacje i wzajemne wyobrażenia.

 

Rozmowa/Gespräch

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
28 stycznia 2022, godz. 19.00

Uczestnicy: Annabell Burger, niezależna kuratorka, Berlin; Aleksandra Łukaszewicz, Zakład Historii i Teorii Sztuki, Akademia Sztuki w Szczecinie; Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie; Marianna Michałowska, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Sladjan Nedeljkovic, artysta, Berlin; Uwe Neumann, dyrektor Kunsthalle Rostock; Roland Schefferski, artysta, Berlin; Waldemar Wojciechowski, kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej i Gier Komputerowych, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Panel tłumaczony z języka polskiego na niemiecki i z języka niemieckiego na polski.

 

W trakcie trwania wystawy Seeing is (Not) Believing odbędą się zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat pod tytułem ZABAWY ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ. ZOBACZ, TWÓRZ I OTWÓRZ, CZYLI SZTUKA CIĘ SZUKA! 

Współcześni artyści szukają wciąż nowych środków wyrazu i chętnie eksperymentują z różnymi materiałami i technologiami. W swoich pracach dzieci również będą wykorzystywały różne sposoby, by jak najpełniej wyrazić pomysł na swoją pracę plastyczną. W sztuce współczesnej istotna jest przede wszystkim treść, zawarte w niej idee i pojęcia, a nie wyłącznie technika i precyzja wykonania. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dziełem sztuki mamy możliwość zachęcenia dzieci do eksperymentowania i odważnego myślenia przy wykorzystaniu nietypowych technik plastycznych. Każde z trzech zaplanowanych w ramach cyklu spotkań poświęcone jest innej tematyce. Wprowadzenie do zajęć stanowi wędrówka po galerii.

30.01.2022, godz. 12.00–13.00 – Co się tam ukryło?
20.02.2022, godz. 12.00–13.00 – Stwórz swój mobil! 
20.03.2022, godz. 12.00–13.00 – Od Szczecina do Berlina – o pracowniach i galeriach sztuki współczesnej 

Czas: 60 min 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1 
Prowadząca: Agata Kamińska
Wstęp: 10 zł

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym! Prosimy, aby dzieci zabrały ze sobą maseczk

 

Program Seeing Is (Not) Believing jest realizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Kunsthalle Rostock w ramach międzynarodowego programu MARE ARTICUM. Szczecińska edycja programu została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe-Institut.

 

Seeing Is (Not) Believing
Sladjan Nedeljkovic & Roland Schefferski

kuratorki: Marlena Chybowska-Butler, Magdalena Lewoc

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

współpraca: Kunsthalle Rostock 

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej 
ul. Staromłyńska 1 

wystawa czynna od 29 stycznia do 27 marca 2022

wernisaż: 28 stycznia 2022 (piątek), godzina 18.00

znaki-fb_copy.jpg

 

Zamiast zdjęć ilustrujących tematy, na trzeciej stronie wydania Gazety Wyborzcej Szczecin w dniu wernisażu "Seeing Is (Not) Beleving" czyli 28 stycznia 2022 roku pojawił się puste ramki. Czytelnik mógł tylko przeczytać, jak ma wyglądać nowy Szczeciński Dom Sportu, czy o dramacie zwierząt, które giną z powodu ogrodzenia na granicy polsko-niemieckiej. 

To nie był błąd drukarski! To efekt artystycznej ingerencji Rolanda Schefferskiego, jednego z twórców wystaw. To pierwsza taka artystyczna akcja przeprowadzona w pełnym nakładzie rzeczywistego papierowego wydania gazety w Polsce i prawdopodobnie na świecie.

Artykuł wyjaśniający akcję: KLIK

GW 3

Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz 

Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz 

Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz Fot. Michał Wojtarowicz