100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem a Polską

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej, zorganizowanej przez Ambasadę Wielkiego Księstwa Luksemburga z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem a Polską. Kilkadziesiąt plansz zostało wyeksponowanych na ogrodzeniu głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie od strony placu Mickiewicza. 

Ekspozycja upamiętnia nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Wielkim Księstwem Luksemburga a Rzeczpospolitą Polską, które miało miejsce 18 kwietnia 1921 r. Tego dnia hrabia Władysław Sobański złożył listy uwierzytelniające na ręce Jej Królewskiej Wysokości Wielkiej Księżnej Charlotte.

Wystawa przedstawia fakty i anegdoty, które są symboliczne dla wspólnej historii Luksemburga i Polski. Opisy ułożone zostały od A do Z.

 

 

Po stu latach, podczas których świat i Europa doświadczyły II wojny światowej, reżimów totalitarnych i żelaznej kurtyny, stosunki dyplomatyczne między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko wciąż trwają, ale rozwijają się dynamiczniej niż kiedykolwiek. Poza bliską współpracą bilateralną, Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga zbliżyła także aktywność na wielu forach międzynarodowych. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, współpracujemy militarnie w ramach NATO i przemawiamy jednym głosem w ONZ.

Cieszę się, że po 100 latach współpracy nasze relacje opierają się na prawdziwym partnerstwie i przyjaźni – napisał w liście do Wielkiego Księcia Luksemburga Prezydent RP Andrzej Duda. Mam nadzieję, że nadal będziemy je rozwijać tak skutecznie i we wszystkich wymiarach, zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz w kontaktach międzyludzkich – zaznaczył.

 

 

Z okazji Święta Narodowego Luksemburga, Ambasada z ogłasza publikację broszury zatytułowanej „100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem i Polską od A do Z”, która opisuje liczne aspekty relacji dwustronnych. Zapraszamy do pobrania i przeczytania broszury. Jesteśmy przekonani, że każdy z czytelników znajdzie w niej coś interesującego dla siebie.

Broszura: KLIK

 

1 copy copy 

 

3 copy copy copy copy

 

2 copy copy copy copy

 

4 copy copy copy copy

 

Podziękowania od Jego Ekscelencji Ambasadora Lukesmburga Paula Schmita

202204111517 1