Wystawa plenerowa: Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945

Zapraszamy w piątek, 13 maja 2022 roku o godzinie 12.00, na otwarcie wystawy plenerowej „Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945”, która stanie na pl. Solidarności, w pasażu wzdłuż ulicy Małopolskiej.

To pierwsza ekspozycja, będąca efektem współpracy między Uniwersytetem Szczecińskim a Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Będzie można oglądać ją do końca czerwca br.

Wystawa została przygotowana przez studentów z Koła Naukowego Młodych Historyków, działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunem merytorycznym wystawy był dr Tomasz Ślepowroński. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej. 

Ekspozycja prezentuje warunki życia obozowego i pracy przede wszystkim Polaków – robotników przymusowych, którzy trafili do Szczecina podczas drugiej wojny światowej nie z własnej woli. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne zdjęcia, zapoznać się ze wspomnieniami i dokumentami, często przekazanymi przez prywatne osoby i nigdy dotąd nie pokazywanymi publicznie.

 

 

„Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945” 
13.05–30.06.2022 r. 

Autorzy: Joanna Borguńska, Paweł Gliźniewicz, Przemysław Hoehle, Aleksandra Krzosek, Franciszek Majewski, Michał Tarnecki (Koło Młodych Historyków US)
Opieka merytoryczna: dr Tomasz Ślepowroński
Organizator: Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Partnerzy: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” z Polic