GENEALOGIA 2022

GENEALOGIA 2022. Wystawa prac studentek Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie

Koncepcja wystawy i prowadzenie projektu: dr hab. Waldemar Wojciechowski, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie
Kuratorzy wystawy: Waldemar Wojciechowski, Patrycja Makarewicz, Kinga Krasnodębska

Otwarcie: 14 maja 2022 (Europejska Noc Muzeów), godz. 18.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, przestrzeń wystawy „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” (kuratorka: Kinga Krasnodębska)

 

Wystawa „Genealogia 2022” powstała w ramach realizowanego od 2014 cyklu wystaw związanych z projektem „Genealogia. Artefakty dawnej sztuki jako inspiracja dla młodego twórcy”, którego celem jest próba odpowiedzi na pytanie: jaką inspiracją dla młodego, multimedialnego artysty mogą być pokazywane na wystawach historyczne eksponaty? Już po raz kolejny prace studentów Akademii Sztuki prezentowane są podczas „Nocy Muzeów” w przestrzeniach ekspozycyjnych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Genealogia” to odważna, lecz nie pozbawiona dystansu i poczucia humoru, ingerencja współczesnej sztuki w bezcenne świadectwa historii. Tegoroczna odsłona dotyczy zagadnienia „światła” a prace studentek Pracowni Komunikacji Wizualnej odnoszą się do zabytków prezentowanych na nowo otwartej wystawie „Misterium Światła”. 

 

W projekcie udział biorą: Sara Brzostek, Marianna Krajewska, Jana Lachowska, Joanna Miler, Marta Murawska, Natalia Rybak, Weronika Sajdak, Anastazja Stańczyk, Alicja Woland.

Projekt badawczy GENEALOGIA doczekał się monografii z esejami i dokumentacją czterech edycji projektu, wydanej wspólnie przez Akademię Sztuki i Muzeum Narodowe w Szczecinie.