„Ta wojna trwa” - fotografie Andriya Dubchaka na placu Solidarności

Zapraszamy do oglądania drugiej części wystawy plenerowej dokumentującej okrucieństwa wojny w Ukrainie.

Pierwszą odsłonę, zatytułowaną „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu”, zawiesiliśmy na pl. Solidarności w marcu tego roku, kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę. Nową część, której autor świadomie nie nadał żadnego tytułu, można oglądać obok pierwszej, od 13 czerwca. Prezentację jej umożliwił szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce.  

Pierwszy atak Rosji na Ukrainę miał miejsce w 2014 r., część ukraińskiego terytorium została wówczas zaanektowana przez Rosjan. O tym, jak wyglądało życie przy linii frontu i jakie piętno odcisnęła wojna zwłaszcza na najsłabszych – dzieciach, opowiadają przejmujące fotografie Andriya Dubchaka, fotografa i reportera Radia Svoboda. Ostatnią planszę, prezentującą zdjęcia z marca 2019 r., kończy napis: „Ta wojna trwa”. 

Po nasileniu rosyjskiej agresji, co miało miejsce pod koniec lutego 2022 r. i próbie zajęcia przez Rosję całej Ukrainy, fotoreporter kontynuował dokumentowanie wojny. Andriy Dubchak pojechał do Donbasu, czyli w jedno z miejsc, gdzie szczególnie widać było bezwzględność i okrucieństwo rosyjskich żołnierzy. Fotografował zniszczenia, zbrodnie dokonane na ludziach czy bestialstwo wobec zwierząt. 

Ze względu na to, że wystawa znajduje się w przestrzeni publicznej, chętnie odwiedzanej przez rodziny z małymi dziećmi, zdecydowaliśmy, aby nie pokazywać najbardziej drastycznych zdjęć. Fotografie znajdujące się na ekspozycji nie pozostawiają jednak wątpliwości – przedstawiają jeden z najbardziej dramatycznych i krwawych konfliktów w najnowszej historii Europy.