Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej

Broń biała, przeznaczona do walki wręcz, wykorzystywana była przez człowieka od czasów najdawniejszych. Aż do XVI w. stanowiła podstawowy rodzaj broni bojowej, myśliwskiej i sportowej.

W Azji broń biała używana jest powszechnie do dzisiaj, nie tylko w sferze codziennej, ale również symbolicznej. Występuje w wielu mitach założycielskich, jest ważna w religiach wyznawanych na kontynencie. Odwiedzając wystawę, wkroczymy w świat pewnej dwuznaczności, zaznaczonej zresztą w tytule przez wykorzystanie słów: piękno i śmierć. Broń, choć przede wszystkim jest skutecznym narzędziem pozbawiającym życia, stanowi często wyznacznik statusu, bywa arcydziełem przekazywanym w rodzinie z pokolenia na pokolenie, dowodem niezwykłej umiejętności twórcy, nośnikiem kultury oraz historii. Za każdym prezentowanym egzemplarzem kryje się opowieść. 

Na wystawie pokazane zostaną okazy z Japonii, Indonezji, Turcji, Chin, Nepalu, Indii oraz Laosu. Większość obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie pokazywanych jest publiczności po raz pierwszy. Stało się to możliwe w wyniku zabiegów konserwatorskich wykorzystujących nowoczesne urządzenia, zakupione dzięki projektowi „Konserwatorskie Niebo” (nr POIS.08.01.00-00-0085/17), finansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Zachodniopomorskiego.

W trakcie przywracania obiektom dawnej świetności pracownicy Działu Konserwacji Zbiorów MNS wykonali też podstawowe badania, pozwalające poznać i zrozumieć budowę eksponowanych okazów broni. Rezultaty tych badań w postaci m.in. zdjęć RTG można będzie zobaczyć na prezentacji towarzyszącej ekspozycji. 

 

Piękno i śmierć. Opowieść o azjatyckiej broni białej

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 
wystawa czynna do 5 marca 2023

kurator: Michał Pozorski
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

fotografie: Ewa Sitarek

 

BANK PKO

Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek 

Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek

 Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek

 Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek Fot. Ewa Sitarek