Wystawa czasowa: Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego

Zapraszamy w czwartek, 27 października 2022 r., o godz. 12.00, na otwarcie wystawy pt. „Polskie orły”.

Ekspozycję, znajdującą się w Sali edukacyjnej / magazynie otwartym Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy będzie można oglądać do końca bieżącego roku. Na wernisaż wstęp wolny. 

Ta wyjątkowa wystawa prezentuje część kolekcji szczecinianina Tomasza Glińskiego. Inspiracją dla niej jest 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Obiekty z epoki, wyeksponowane w dziesięciu gablotach, pozwolą zanurzyć się w przeszłości, na chwilę wrócić do wyjątkowego okresu w historii Polski: odzyskiwania wolności po 123. latach niewoli. Prezentowane eksponaty będą pochodzić z lat 1914 (moment rozpoczęcia Wielkiej Wojny)–1920 (wygrana Polski w wojnie polsko-bolszewickiej, która stanowiła istotny element walki o granice odradzającego się państwa polskiego). Rolę wehikułu czasu spełnią przede wszystkim symbole narodowe – orzełki – przypinki z wojskowych czapek. Całość wzbogacona zostanie mundurami, wyposażeniem wojskowym, białą bronią, a także plakatami z epoki. Wszystkie obiekty (w większości oryginalne, tylko w poszczególnych przypadkach będą to repliki) zostaną opatrzone opisami w formie ciekawej zarówno dla znawców przedmiotu, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają zapoznawać się z materią historyczną.   

 

Zbiory: Tomasz Gliński
Kurator: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Projekt graficzny: Agnieszka Grądek
Korekta: Bartosz Zasieczny, Wiktoria Klera-Olszak
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

 

Wystawa powstała dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego - Pomorze Zachodnie

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego  współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego   

Mecenasem Muzeum Narodowego w Szczecinie jest PKO Bank Polski

 

BANK PKO