Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady

Wystawa „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady” to prezentacja pochodzących z dwunastu krajów Europy histori osób niosących pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej oraz relacje ocalonych.

Oddając głos zarówno ratującym, jak i uratowanym, wystawa prowadzi zwiedzających przez opowieść o aktach wielkiej odwagi i niezwykłej woli przetrwania. W Szczecinie będzie można ją oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

W latach 1939–1945 mieszkańcy krajów okupowanych przez nazistowskie Niemcy byli świadkami pogłębiających się prześladowań społeczności żydowskiej. Ukrywanie lub udzielanie pomocy członkom rodziny, sąsiadom czy współpracownikom pochodzenia żydowskiego było przestępstwem karanym pobiciem, więzieniem, a w niektórych krajach nawet śmiercią. Byli tacy, którzy bezradnie przyglądali się brutalnej rzeczywistości, zdarzały się nawet przypadki czerpania korzyści z tragicznej sytuacji Żydów. Wiele osób jednak nie szczędziło wysiłków, aby udzielić potrzebującym pomocy. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich grup społecznych – robotnicy fabryczni i lekarze, szwaczki i arystokraci, rolnicy i dyplomaci.

Aby oddać hołd ich odwadze i poświęceniu, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Izraelu ustanowił w 1963 roku odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Najwięcej, bo blisko 7000 osób wyróżnionych tym tytułem, pochodzi z Polski.

Wystawa „Między życiem a śmiercią” to wspólna inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie. Inauguracja wystawy odbyła się w styczniu 2018 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Od tego czasu ekspozycja odwiedziła osiem krajów Europy oraz Japonię. Na trasie jej międzynarodowego tournée znalazły się m.in.: Amsterdam, Bratysława, Wilno, Budapeszt, Brno i Drezno, a także Wrocław, Markowa i Bełżec.

Prezentacja wystawy w Szczecinie współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

Na wernisaż zapraszamy do Muzeum Narodowego w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy w piątek, 25 listopada 2022 roku o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: KLIK
Katalog wystawy: 
POBIERZ

 

banner Szczecin 1200x628