Wystawa sztuki buddyjskiej „Bogactwo Umysłu”

Wystawa prezentuje zakorzenioną w buddyzmie sztukę pochodzącą przede wszystkim z Nepalu i Chin.

Wykonane z metalu i drewna posągi oraz malowane wizerunki Buddy (tyb. tanki) odznaczają się pięknem wykonania, które można podziwiać na poziomie estetycznym. Jednocześnie są one uosobieniem symbolizmu, który wykracza poza czysto artystyczną ekspresję. Sztuka buddyjska jest bowiem głęboko związana z naukami o naturze umysłu oraz metodami medytacyjnymi. Praktykujący buddyzm tybetański używają metody identyfikacji z różnymi aspektami Buddów, ze zrozumieniem, że są to symboliczne przedstawienia właściwości własnego umysłu. Medytowanie na te formy jest jak patrzenie w lustro i rozpoznawanie w nim siebie.

Wystawę zaaranżowano zgodnie z formą drzewa schronienia, która w buddyzmie tybetańskim przedstawia oświecenie poprzez bogactwo aspektów umysłu. Zwiedzający mogą podziwiać przedstawienia Buddy, reprezentującego oświecony stan umysłu, Dharmy czyli nauk buddyjskich, oraz Sangi czyli wspólnoty praktykujących. 

W centralnym miejscu wystawy wyeksponowano wizerunki Lamy czyli nauczyciela, przed nim zaś Jidamy, które reprezentują aspekty medytacyjne oraz Strażników uosabiających aktywność usuwania przeszkód w praktyce buddyjskiej. Zwiedzający mają również możliwość zapoznać się z procesem wypełniania posągów podczas którego artystyczne obiekty stają się żywą reprezentacją Buddów.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Wystawę można odwiedzać od 17 maja do 4 czerwca w Muzeum Narodowym w Szczecinie, przy Wałach Chrobrego (w sali konferencyjnej). W sobotę 27 maja, o godzinie 15.00 zapraszamy również na wykład nauczyciela buddyjskiego pt. „Buddyzm we współczesnym świecie”.

Wystawa jest częścią II Zachodniopomorskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej