KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO 7 STYCZNIA 2024 ROKU!

Studio filmowe KONIK prowadzi duet artystyczny, który tworzą Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski. Pracują w obszarze sztuk wizualnych, nowych mediów, malarstwa oraz filmu animowanego. Są obecni zarówno w przestrzeniach galeryjnych, jak i na festiwalach filmowych.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie gromadzi dorobek z ostatnich dziesięciu lat. Prezentowane są malarstwo, animacje i filmy wideo, obrazy, rysunki, grafiki, monotypie, miniatury, tekstury, instalacje, wydruki grafiki komputerowej. Będzie można poznać proces powstawania filmu, jego etapy, porównać storyboardy (scenopisy), fragmenty animatików. Film i animacja w wykonaniu KONIK STUDIO to tworzywo takie jak farby i deska, a nie medium narracyjne i masowa rozrywka. To filmy artystyczne i eksperymentalne. Wykraczają poza opowiadanie historii, tworząc fantastyczne obrazy pełne symboli i archetypów. Eksperymenty doprowadziły artystów do wypracowania własnej techniki – łączenia malarstwa na szkle z animacją komputerową.

 

Do wystawy zostały wybrane trzy najważniejsze realizacje, które zdobyły uznanie na wielu festiwalach i przeglądach: Broken Tale (2014–2016), seria Ajtia (2018–2023), In The Beginning Was Water / Na Początku Była Woda (2017–2022). To kamienie milowe na osi czasu kolektywu KONIK STUDIO. Każdy z nich to rozbudowany projekt, zakreślający lub otwierający różne nowe obszary, elementy składowe.

„Na początku było malarstwo” – jak twierdzi Paweł Kleszczewski. Proces twórczy nad filmem również rozpoczyna od malarstwa. Zanim pojawiły się filmy animowane, powstawał pierwszy z prezentowanych na wystawie cykl malarski: Pragnienia (2012). Emocje znalazły spontaniczne ujście w dzikim, instynktownym malarstwie. W następnych latach, równolegle do pracy nad animacją, powstawały kolejne obrazy: Covid, Ukraina, Białoruś, Nie-pokoje i Global Crisis. Malarstwo ekspresjonistyczne Pawła Kleszczewskiego pokazuje działanie pierwotnych instynktów, lęki i zagrożenia w konfrontacji ze współczesną, globalną cywilizacją konsumpcji, kryzysów, wojny, głodu, epidemii, najazdu „obcych”. Zobaczymy ściany gęsto pokryte obrazami malowanymi pospiesznie, bez dbałości o estetykę, w różnych formatach, często bez blejtramów, na przypadkowych, recyklingowych materiałach.

Jasna i ciemna strona życia, człowieczeństwa, natury – to obszary zainteresowań duetu artystycznego. Inspiracji do tworzenia szukają w mitach i folklorze, bajkach i legendach, antropologii i religioznawstwie, psychologii głębi, symbolach i archetypach, a także w pejzażu i opowieściach miejscowych mieszkańców o niezwykłych miejscach. Broken Tale – to opowieść o wędrującym świetle w ciemnościach gęstego czarnego lasu, zainspirowana szwedzką baśnią ludową i twórczością szwedzkiego artysty Johna Bauera.

Początek świata (2018) – pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Wykorzystuje ludowe podania i opracowania historyczne. Samotnie pływający po morzu Bóg spotyka diabła. Wspólnie zabierają się za tworzenie świata, szybko popadając w konflikt. Film rozpoczyna serię animacji opartych na ludowych bajkach ajtiologicznych, pełnych humoru i ludowej mądrości: Ajtia o tym, dlaczego diabeł kuleje (2019), Grzyby, Kłosy, Bocian, Kamienie, Niedźwiedź (2022–2023).

Woda oraz mocne kontrasty bieli i czerni to powtarzający się motyw w kolejnych animacjach: biały Bóg i czarny diabeł (Początek świata), czarny i biały łabędź (In The Beginning Was Water / Na Początku Była Woda). Woda jest symbolem chaosu, zmienności, przeobrażenia, źródła życia i śmierci. Utożsamia się ją z wiedzą i pamięcią utajoną w podświadomości. Pojmowana była jako pramateria. Stanowi też główny temat, scenerię wyżej wymienionych filmów.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski pochodzą ze Szczecina, razem studiowali na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2012 roku pojechali na wakacje do Cavan w Irlandii i tam zostali przez sześć lat, tam też założyli Konik Studio. Od 2018 roku ponownie mieszkają w Szczecinie, tu, w Dąbiu, jest ich obecna pracownia. W Klubie Delta od dwóch lat prowadzą działalność kuratorską, organizują wystawy zarówno uznanym i zasłużonym twórcom, jak i zupełnie nieznanym, debiutującym.

Joanna Łozowska

KONIK STUDIO timeline

13 października –7 stycznia 2024
wernisaż: 12 października 2023, godzina 18.00

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1

Artyści: Paweł Kleszczewski, Katarzyna Zimnoch

Kuratorka: Joanna Łozowska
Współpraca kuratorska: Magdalena Lewoc

Wystawie KONIK STUDIO timeline towarzyszy katalog przygotowany przez Pawła Kleszczewskiego i Katarzynę Zimnoch we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wydanie katalogu dofinansowano w ramach „Mecenatu kulturalnego Miasta Szczecin” 2023.

 

Wystawie „KONIK STUDIO: timeline” towarzyszą:

Autorskie oprowadzanie po wystawie z udziałem Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego
21 października 2023 roku, godz. 12.00–14.00

Spotkanie w ramach Szczecin Film Festival. Grupa Konik Studio związana jest ze Szczecin Film Festival od 2019 roku. Ich filmy Początek świata, Babel, Ajtia o tym, dlaczego diabeł kuleje oraz Supra Lunam prezentowane były w kategorii „Zachodniopomorskie Shorty” podczas kilku ostatnich edycji festiwalu, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Warsztaty dla dzieci Zabawy ze sztuką współczesną
prowadząca: Agata Kamińska
22 października 2023 roku, godz. 10.00–11.00

Zapraszamy na zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat. Dzieci samodzielnie stworzą ilustrację nawiązującą do wybranego filmu prezentowanego na wystawie. Ponadto pokazany zostanie proces warsztatowy powstawania filmów. Zapoznamy się z tradycyjnym rozumieniem terminu „malarstwo na szkle”. Formuła warsztatów opiera się na naturalnej zdolności najmłodszych do kreatywnego myślenia. Specjalnie dobrane zadania plastyczne mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię.
miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1
wstęp: 10 zł, zajęcia trwają 60 minut, liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 797 705 277

Warsztaty dla młodzieży Animowany folklor: wąpierze, strzygi i upiory
prowadzący: Konik Film Studio – Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
25 listopada 2023 roku, godz. 12.00–15.00

Warsztaty z animacji poklatkowej. Celem spotkania jest poznanie tajników sztuki animacji, a efektem końcowym będzie stworzenie małych multimedialnych dzieł. Temat przewodni to istoty zaludniające wyobraźnię ludową, takie jak strzygi, upiory, południce czy biesy. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z bestiariuszem ludowym i stworzyć własne animowane wyobrażenia owych stworzeń. Warsztaty zostaną poprowadzone w taki sposób, aby uczestnicy w mikroskali mieli okazję przejść przez podstawowe etapy tworzenia filmu animowanego, takie jak scenariusz, story board, tworzenie postaci oraz animacji na przeznaczonym do tego sprzęcie.

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej ul. Staromłyńska 1
wstęp: 15 zł, zajęcia trwają 180 minut, liczba miejsc ograniczona,
zapisy do 31.10.2023: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 797 705 277

Plakat internet TIMELINE

 

 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych
 • KONIK STUDIO timeline / Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski
 • Autor: Brak danych