"Od nowa" - wystawa ceramiki pracowni Rezerwat Formy

Wystawa „Od nowa” to prezentacja ceramiki wypalanej i zdobionej dawnymi i tradycyjnymi technikami.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną naczynia, formy dekoracyjne i zdjęcia, a także opisy zastosowanych technik. 

Wystawa pokazuje różnorodność i piękno wyrobów uzyskanych bardzo prostymi metodami przy zastosowaniu niskich temperatur  i naturalnych materiałów.

Autorami  prac są członkowie  grupy  „Rezerwat Formy” działającej w pracowni ceramicznej Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.

Po latach pracy w glinie i wypałach w piecach elektrycznych, uczestników warsztatów zaczęły interesować i zachwycać stare, zapomniane techniki ceramiczne. Obecnie, po wielu próbach i doświadczeniach grupa "Rezerwat Formy" stosuje z powodzeniem takie techniki jak: mlekowanie, obwarę, wypał w piecu ziemnym, raku i sagar - czyli prastare techniki ceramiczne zwane również alternatywnymi.

Ceramika wykonywana jest wyłącznie ręcznie, bez użycia gotowych form, a to sprawia, że każda praca jest unikatowa. Różnorodność tematów i stylów modelowania odzwierciedla osobowości autorów, którymi są osoby w różnym wieku i o różnym wykształceniu, które łączy wspólna pasja.

Autorkami prezentowanych prac są: Anetta Burak, Ewa Janowska, Kaja Janowska, Grażyna Kamińska, Anna Mangudis, Elżbieta Michalska, Joanna Podlasińska i Iwona Pokora.

 

"Od nowa"

Wystawa czynna od 15 listopada do 10 grudnia 2023
Wernisaż: 14 listopada 2023 (wtorek), godzina 17.00
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Policach
Partnerzy: Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

Afisz ceramika 1