Wystawa plenerowa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

Zapraszamy w poniedziałek, 29 stycznia 2024 r., o godz. 17.00, na otwarcie wystawy plenerowej „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych” na pl. Solidarności 1 – dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Ekspozycję przygotowało Konsorcjum Sieć Ziem Zachodnich i Północnych. Wstęp wolny.

To niezwykła podróż po Ziemiach Zachodnich i Północnych. Najnowsza ekspozycja SZZiP przybliża różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwo terenów przyłączonych do Polski w wyniku drugiej wojny światowej, na których doszło do niemal całkowitej wymiany ludności. Na wystawie będzie można zobaczyć to, co na tych ziemiach zastano, zajrzeć do walizek z rzeczami przywiezionymi. Widzowie będą mogli zapoznać się z tym, co tu wytworzono, ale też przyjrzeć się temu, co zostało utracone.
Ciekawą formą, intrygującą ikonografią i głosami świadków historii, autorzy chcą zachęcić zwiedzających do refleksji nad zmieniającym się stosunkiem do otaczającego nas świata i naszym wpływem na jego kształt dla kolejnych pokoleń. Co będzie dla nich dziedzictwem zastanym, wszczepionym, wytworzonym czy utraconym?


Wystawa prezentowana była w Opolu (19–26 października 2023 r.), w Zielonej Górze (3–22 listopada 2023 r.), we Wrocławiu (28 listopada 2023 r. – 3 stycznia 2024 r.) i w Olsztynie (10–20 stycznia 2024 r.). W Szczecinie będzie dostępna przez sześć tygodni.

Ekspozycję można zwiedzać samodzielnie przez całą dobę, jest ona dostępna w językach polskim i angielskim.

 

Sieć Ziem Zachodnich i Północnych to konsorcjum pięciu instytucji: Instytutu Śląskiego w Opolu, Instytutu Północnego w Olsztynie, Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Działalność Sieci jest realizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wystawa mobilna „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych”

29.01–3.03.2024 r.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1

Kuratorzy: Katarzyna Bock-Matuszyk, Marcin Musiał
Współpraca: Wojciech Kucharski
Organizator: Sieć Ziem Zachodnich i Północnych

Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Państwa
Program Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”