Wystawa czasowa: Leonardo da Vinci. 500-lecie śmierci, Rembrandt Harmenszoon van Rijn. 350-lecie śmierci

Tylko do 26 maja 2019 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych można oglądać specjalną ekspozycję: „Leonardo da Vinci (1452–1519).

500-lecie śmierci, Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669). 350-lecie śmierci”, której kuratorką jest dr Ewa Gwiazdowska z Gabinetu Grafiki Działu Sztuki Dawnej MNS. Wystawa powstała z okazji 14. Europejskiej nocy Muzeów 2019.

W ten sposób Muzeum Narodowe w Szczecinie pragnie upamiętnić ważne jubileusze śmierci dwu spośród najwybitniejszych mistrzów XVI i XVII w.: Włocha Leonarda da Vinci i Holendra Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Eksponowane będą ryciny reprodukcyjne według dzieł obu geniuszy sztuki, znajdujące się w Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ich autorami są reprezentanci kilku europejskich nacji, tworzący od XVII do XIX w. Niektóre ryciny oglądać można po raz pierwszy. Dwie grafiki według Leonarda – „Ostatnia Wieczerza” i „Św. Magdalena” − od grudnia 2019 roku pokazane będą na wystawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, prezentującej znajdujące się w Polsce dzieła sztuki związane z Leonardem.