Wystawa czasowa: PRL pod lupą. Przed zmianą

Zapraszamy od piątku, 17 maja, do sali edukacyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, gdzie prezentowana będzie wystawa „PRL pod lupą. Przed zmianą”.

Ekspozycja ukaże różne aspekty życia codziennego w czasach PRL. Ma oddziaływać przede wszystkim na emocje i pamięć odbiorców. Osoby, które przeżyły lata młodości w tamtych czasach, będą mogły poczuć nostalgię, wzruszenie, pochylić się nad dawno zapomnianym przedmiotem, z którym wiązały ich przeróżne wspomnienia. Może przeciwnie – zadadzą sobie pytanie, jak wówczas się funkcjonowało, skoro wszystko było takie jednolite, bez wyrazu. Młodsze pokolenia zapewne będzie bawić i dziwić obraz minionej codzienności,  pojawią się w ich w głowach pytania: jak ludzie mogli żyć w takich warunkach? Gdzie jest telefon komórkowy? Wystawa będzie szansą na międzypokoleniowe zbliżenie. Wnuk zwiedzający ją z dziadkiem będzie mógł razem z nim przenieść się w świat jego młodości, do której pamięć starszego pokolenia powraca coraz częściej.

Wystawa „PRL pod lupą” to nie jedynie sielankowy obraz niedawnej przeszłości. Przez pryzmat zwykłych przedmiotów uważny widz, jeśli tylko zechce przyjrzeć się wnikliwie ekspozycji, zobaczy drugie dno. Prasa dziecięca w języku rosyjskim leżąca obok zabawek małej dziewczynki, kartki na żywność na kuchennej, zniszczonej ceracie, pocztówki z obozów internowania w sypialni pani domu, która z utęsknieniem i niepokojem czeka na niepewny powrót męża. Tutaj pojawia się pytanie: czy ten świat codzienny w PRL był faktycznie tak wesoły i zabawny, jak może się wydawać przy pierwszym spojrzeniu przez lupę? Może zza tej sielankowej codzienności wyłania się bardziej mroczny i smutny obraz życia? Przedmioty te, jako część kultury materialnej, stanowią niezbędną i integralną część kultury, ale też tworzą jej tożsamość.

Kuratorzy: Aneta Popławska – Suś, Paula Sendra
Miejsce: MNS – CDP, sala edukacyjna
informacje o wstępie: wstęp wolny