Wystawa MNS w Niechorzu: Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku

 Zapraszamy 7 lipca 2018 roku o godzinie 17.00 do Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Aleja Bursztynowa 28, na otwarcie wystawy zatytułowanej "Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku".

Wystawa przedstawia niezwykle ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku. To czas, w którym  proces zmiany wiosek rybackich w nadmorskie kurorty stał się nieodwracalny. Już w drugiej połowie XIX stulecia nad Bałtyk coraz liczniej przyjeżdżali letnicy, którzy mieszkali w wynajmowanych od rybaków izbach. Od końca wieku w coraz szybszym tempie powstawały hotele i pensjonaty. Napływ letników do w pewien sposób izolowanych pod względem geograficznym i społecznym wiosek rybackich wymuszał na mieszkańcach dostosowanie się do potrzeb kuracjuszy i wymogów nowoczesności. Aby temu sprostać, modernizowano i rozbudowywano stare domy, które na tym terenie w większości wzorowane były od paru stuleci na dolnosaksońskiej architekturze mieszkalnej, zwanej halową, gdzie pod jednym dużym czterospadowym dachem znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie. Nowe domy, budowane  z cegły, nawiązywały już do „miejskiego” stylu. Odwzorowywano go także we wnętrzach mieszkalnych, kupując do nich szafy, kredensy, wyściełane kanapy, sofy i krzesła. Na ścianach wieszano oleodruki o tematyce świeckiej, a na oknach zawieszano firanki. Kuchnie wyposażano w pochodzące z fabryk sprzęty, narzędzia i naczynia. Rezygnowano z tradycyjnych, zazwyczaj pokrytych malaturą mebli: krzeseł i foteli o siedziskach z dartych korzeni sosny, wyplatanych w misterne wzory, skrzyń i szaf żywnościowych. Lata 20. i 30. XX wieku były czasem, gdy nowe wzory i miejska estetyka współistniały z dawnymi elementami wyposażenia wnętrz, jednakże coraz częściej odchodziły one od tradycyjnych wzorców na rzecz indywidualnych pomysłów.            

Wystawa Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowana w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Aleja Bursztynowa 28

Wystawa czynna: 7.07–14.10.2018, w godz. środa–poniedziałek: 10.00–18.00, wtorek: 10.00–14.00

Wernisaż: 7.07. 2018, godz. 17.00