Bursztynowy niedźwiadek znów w Muzeum!

Przez całe wakacje, do 16 września 2018 roku, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27) można znów oglądać jeden z najcenniejszych, a z pewnością najbardziej popularny, zabytek z kolekcji Muzeum – „Bursztynowego niedźwiadka”.

Specjalna prezentacja to jeden z elementów Wakacyjnej Kampanii Promocyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie „Może Muzeum”.

W jej efekcie do kurortów zachodniego Bałtyku, oraz szczecińskich hoteli i punktów informacji turystycznej trafiło blisko 20 000 egzemplarzy folderów z letnią ofertą Instytucji.

Niedźwiadek bursztynowy

Wykonane z bryły bursztynu bałtyckiego wyobrażenie niedźwiedzia jest jednym z najbardziej znanych i cieszących się popularnością arcydzieł pradziejowej plastyki figuralnej odkrytych w dorzeczu Odry i Wisły. Pełna wdzięku, dziesięciocentymetrowej długości rzeźba urzeka łagodnym zarysem sylwetki zwierzęcia, wydobytej z przejrzystego surowca o ciepłej barwie. Wyrzeźbiona postać ma zarówno cechy realistyczne, jak i symboliczne. W konwencji portretowej jest przedstawiona duża głowa, krótka szyja i masywny tułów. Symbolicznie są uformowane łapy, które nie zapewniają stabilnego ustawienia. Niedźwiadka można było nosić jako wisior zamocowany przez otwór widoczny w tułowiu.