Wystawa czasowa: Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz

„Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w MNS–CDP 9 stycznia 2018 roku. Stanisław Vincenz, pisarz z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej.

W dwudziestoleciu międzywojennym był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 r. kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Związany z paryską „Kulturą” od początku istnienia pisma, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Vincenz jest reprezentantem generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości. 

Autorem scenariusza wystawy jest Jan A. Choroszy, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego. Organizatorami ekspozycji są: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Festiwalem im. Brunona Schulza oraz Gminą Wrocław

Wystawa była prezentowana w wielu polskich uczelniach i instytucjach kultury. W Szczecinie będzie można ją oglądać do końca lutego.   

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1, sala konferencyjna
czas trwania wystawy: 09.01.2018–28.02.2018

kurator: Jan A. Choroszy

organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Festiwalem im. Brunona Schulza oraz Gminą Wrocław

WYSTAWA Szczecin net