Wystawa czasowa: Różnorodność jest wspaniała

Zapraszamy na 12 edycję polsko-niemieckiej wystawy twórczości osób niepełnosprawnych z Templina, Chojny, Prenzlau, Schwedt i Szczecina zatytułowaną „Różnorodność jest wspaniała”.

Hasłem tegorocznej edycji jest „To jestem ja, to potrafię”.

Wystawa jest owocem trwającej od 2004 roku współpracy między Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Chojnie a Szkołą Wsparcia dla Upośledzonych Umysłowo w Prenzlau (pięć lat temu przemianowanej na Szkołę Życia Uckermark) oraz Warsztatem Terapii Zajęciowej w Płoni. Celem współpracy jest integracja dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych z terenów przygranicznych, która obejmuje między innymi wspólne imprezy sportowe, kulinarne, plastyczno-techniczne, muzyczne i fotograficzne.

Pierwszym efektem współpracy był kalendarz wydany na rok 2007, w którym uczniowie z Chojny wykorzystali wizerunki zabytków z Prenzlau, a ich niemieccy partnerzy – zabytki z Chojny. Pieniądze ze sprzedaży kalendarzy przeznaczono na kolejne wspólne przedsięwzięcia. Razem świętowany jest Dzień Dziecka, m.in. w Penkunie, Templinie i Neubrandenburgu. Co roku w ośrodku w Chojnie organizowane są polsko-niemieckie warsztaty bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Organizatorem wystawy w Szczecinie jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Płoni

Prace oglądać będzie można do 10 grudnia 2017 w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

logo pz wzp mkidn