Wystawa czasowa: Amerykański wizjoner. Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego

Wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce. Żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Fotografowie i operatorzy kronik filmowych

wykorzystywali wizerunek Kennedy’ego i jego rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki – wyrafinowanego światowego mocarstwa, zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. Kennedy dobrze rozumiał potęgę obrazu i jego rolę w transmitowaniu przekazu politycznego wprost do wyborców, chętnie więc uczestniczył w tworzeniu swojego publicznego wizerunku na potrzeby gromadzenia poparcia dla prowadzonej przez siebie polityki.

Wybrane fotografie w widoczny sposób ukazują dramatyczny życiorys Kennedy’ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i rolę wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas. Zdjęcia pochodzą z Biblioteki Kennedy’ego, zbiorów Getty Images, prywatnych kolekcji oraz archiwów rodziny Kennedych. Wystawa jest oparta na książce „JFK: A Vision for America” [JFK: Wizja dla Ameryki] i została zorganizowana przez Lawrence’a Schillera z Wiener Schiller Productions, we współpracy z John F. Kennedy Library Foundation przy dodatkowym wsparciu Stephena Kennedy’ego Smitha i Getty Images. Współorganizatorem przedsięwzięcia są Ambasada USA w Polsce oraz American Center Warsaw.

Wystawa koresponduje z programem obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, którego elementem jest m.in. ekspozycja „Myślę: wolność”. Jej głównym wątkiem są szeroko pojęte wolnościowe działania podejmowane przez Polaków w XX w. Polacy uznają USA za kraj, który zawsze popierał polskie marzenia o wolności, czemu dał wyraz zwłaszcza w XX w., popierając dążenia Polski do odzyskanie niepodległości po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Przez cały okres PRL-u USA w różny sposób udzielały wsparcia Polakom w działaniach na rzecz odzyskania suwerenności. Wernisaż uświetnią swoją obecnością  przedstawiciele Ambasady USA w Warszawie: Attaché ds. Kulturalnych, Daniel O. Hastings oraz pani Izabella Szarek z Biura Spraw Publicznych.

Wystawa czasowa „Amerykański wizjoner. Życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1, sala konferencyjna

czas trwania wystawy: 7.11–30.11.2017