Matematyka w obiektywie - wystawa prac laureatów konkursu

Przez całe lato w muzeum będą prezentowane zdjęcia laureatów i uczestników Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Matematyka w obiektywie". Konkurs fotograficzny to pretekst do tego, aby sprowokować uczestników do patrzenia na świat matematycznym okiem. Idea konkursu opiera się na połączeniu fotografii z autorską informacją o niej.

Nadanie nazwy (lub sformułowanie opisu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem, na połączenie zdjęcia z opisem, które kategoryzuje dzieło nadając mu sens poznawczy. Takie podwójne kodowanie przełamuje niechęć i strach przed matematyką.

Matematyka jest niewidzialna, pozazmysłowa, jak powiedział Hammond to nasza niedostrzegalna kultura. A jednak... ponad 7 tysięcy uczestników z całego świata nie tylko dostrzegło matematyczność świata, ale również wskazało piękno, użyteczność i powszechność królowej nauk.

W roku 2016, w siódmej edycji projektu, jury w składzie: dr hab. Andrzej Dąbrowski, prof. US, dr hab. Maciej Tanaś prof. APS, mgr Jerzy Kołodziejczyk, mgr inż. Tomasz Seidler, dr hab. Małgorzata Makiewicz prof. US (przewodnicząca), uhonorowało autorów 71 fotografii, które można będzie podziwiać w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wystawa, poprzez oryginalne metafory graficzne i językowe, odsłania myśli autorów, zachęca do refleksji, zaprasza na spacer drogą matematycznych pojęć i prawidłowości. Obok prezentacji wszystkich prac laureatów i wyróżnionych w roku 2016 prezentowanych będzie 20 fotografii uczestników poprzednich edycji konkursu.

Dzisiaj, archiwum konkursu liczy ponad 27 tysięcy fotografii. Główny organizator - Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki corocznie przygotowuje liczne wystawy, warsztaty, pokazy oraz wykłady popularyzujące matematykę.

Zdjęcie: Grzegorz Boroszko, Szereg harmoniczny