Listy wdzięczności

Z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy na wystawę "Listy wdzięczności" prezentującej listy dzieci z kolekcji Polish Mission of the Orchard Lake (USA) z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Listy były pisane przez uczniów polskich szkół w 1922 roku i wysyłane do Amerykanów polskiego pochodzenia. Akcja pisania listów połączona była ze zbiórką pieniędzy na budowę

pomnika wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych Ameryki. Amerykańska pomoc pozwoliła ocalić od śmierci, głodu i chorób ponad milion dzieci. Dzięki powołanemu na początku 1919 roku Amerykańskiemu Wydziałowi Ratunkowemu, który zajmował się dostarczaniem pomocy humanitarnej do wycieńczonych wojną krajów Europy, tylko do samej Polski dotarło prawie milion ton darów, głównie żywności i odzieży. Kiedy więc w 1922 roku w szkołach całego kraju rozpoczęło się wielkie pisanie listów dziękczynnych, słowa popłynęły z głębi serc. Tym bardziej, że podziękować trzeba było nie tylko za wsparcie humanitarne, ale również za narażane życie - tysiące Polaków z USA zasiliło szeregi Armii Hallera.