Fotografie Romualdasa Požerskisa „Litwa 1988-1993”

Litwa – niewygasłe pragnienie tysięcy osób, aby żyć w wolności. Pragnienie potężniejsze niż syberyjskie mrozy, zdrada „ibeków”, łagry polityczne. Udało się to uchwycić w albumie Romualdasa Požerskisa „Litwa 1988-1993“. Dalia Grybauskaitė, Prezydent Litwy 

Żadne zdjęcie nie może objąć miliona osób, którzy utworzyli Bałtycki łańcuch. Zdjęcia przywołują przedstawicieli, a ich twarze mówią za wszystkich. Powraca Honor Ojczyzny, która znowu będzie państwem niepodległym!
Vytautas Landsbergis, Przewodniczący Sejmu Restytucyjnego Litwy 

Fotografie z 13 stycznia oraz innych styczniowych dni oceniałbym jako wyraźny dowód tego, jak w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa, agresji i zagrożenia życia ludzie wykazali niezwykłą odwagę i determinację, aby żyć w wolności.
Valdas Adamkus, były Prezydent Litwy

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. Od dzieciństwa mieszka w Kownie, tam w 1975 roku ukończył studia politechniczne, po czym rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Litewskich Artystów Fotografów. Od 1980 roku jest niezależnym fotografem, współpracuje z litewskimi i zagranicznymi wydawnictwami prasowymi. Od 1993 r. wykłada historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

Od 1976 roku Požerskis jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografów. W 1989 roku przyznano mu tytuł Zasłużonego dla Kultury Litewskiej, a w 1990 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, najwyższego na Litwie odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1994 roku mianowano go Artystą FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii). W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Rycerskim za „Zasługi dla Litwy”, w 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył artystę „Złotym Krzyżem Zasługi”. Od 2011 roku jest profesorem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski oraz Konsul Honorowy Litwy Wiesław Wierzchoś zapraszają na otwarcie wystawy fotografii Romualdasa Požerskisa „Litwa 1988-1993”. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 16 lipca 2016 roku, o godzinie 16.30 na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych MNS przy ul. Staromłyńskiej 27. W uroczystości udział weźmie także Wiceminister Spraw Zagranicznych Litwy.