Kobiety zbrodniarzy. Maksymilian Ławrynowicz

Urodzony w Stargardzie fotograf Maksymilian Ławrynowicz upodobał sobie szczególnie kobiety o nader skomplikowanych życiorysach. W 2015 roku premierę miała pierwsza część cyklu Demony – Władczynie – Boginie – kolekcja 30 portretów kobiet w stylizacjach inspirowanych historią, mitologią i folklorem.

Teraz powraca z nowym projektem – Kobiety Zbrodniarzy. To sensualna opowieść o kobietach, które kierując się niebezpieczną i bezwarunkową miłością bądź chwilą szaleństwa, czy też nieokiełznaną żądzą władzy, stały u boku największych zbrodniarzy XX stulecia. Kochały despotów, trwały przy bezlitosnych generałach i dyktatorach, często odgrywały znaczącą rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów. Zwracające uwagę nie tylko bogatą stylizacją, ale także warsztatową starannością i wnikliwą reżyserią kadru intymne wizerunki Maksymiliana Ławrynowicza balansują na granicy wyznaczanej przez erotyczny chic i zmysłowy look.

Bohaterkami wystawy Kobiety zbrodniarzy są m.in.: Emmy Göring – neurotyczna, snobistyczna aktorka, która nie zwracała uwagi na zbrodnicze czyny męża Hermanna Göringa, Jiang Quing – okrutna żona Mao Zedonga, kochającą władzę i tępiącą ze śmiertelną skutecznością rywalki, Elena Ceauşescu – pełna kompleksów, bezwzględna żona rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu, Catherine Bokassa – porwana jako nastolatka przez cesarza Bokassę, jedna z jego żon; bardzo nieszczęśliwa.

Fotografiom towarzyszy etiuda filmowa oraz teledysk do oficjalnej piosenki promującej projekt.

Twarzą projektu Kobiety zbrodniarzy jest szczecinianka Paula Niemczynowicz.

Kobiety zbrodniarzy. Maksymilian Ławrynowicz

Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3