Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana

Wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentuje tradycyjne oraz współczesne afrykańskie tkaniny oraz stroje, stwarza okazję do zapoznania się z technikami tkackimi i zdobniczymi popularnymi na Czarnym Kontynencie. Produkcja tkanin ma w Afryce długą i bogatą tradycję. Podstawowym surowcem do ich wytwarzania była i do dziś pozostaje bawełna, choć w niektórych rejonach 

 

używa się również innych włókien, m.in. wełny wielbłądziej, koziej oraz rafii. Tkaniem zajmują się głównie mężczyźni, natomiast farbowaniem włókien oraz gotowych już materiałów – kobiety. Dzięki ich wspólnej pracy powstają wspaniałe, wielobarwne tkaniny, które czasami zdobi się jeszcze dodatkowo haftami lub aplikacjami. Produkcja tkanin i strojów to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina wytwórczości. Zmieniała się przez stulecia i nadal na jej kształt wpływają różne czynniki, między innymi religia, handel, moda czy zmieniająca się rola kobiet w społecznościach. 

Na wystawie można obejrzeć tkaniny i stroje używane współcześnie głównie w Afryce Zachodniej, choć nie brakuje też pojedynczych przykładów z Afryki Południowej i Wschodniej. Wzrok przyciągają wspaniałe kente z Ghany, bogolany z Mali, tkaniny barwione indygo z Mali i Kamerunu, korhogo z Wybrzeża Kości Słoniowej, aplikacje i batiki z Beninu. Tkaniny barwione błotem (bogolany) i indygo ułożone zostały w sposób umożliwiający prześledzenie kolejnych etapów różnych technik rezerważu (zakrywanie części tkanin przed farbowaniem). Obok tkanin można zobaczyć także gotowe stroje – zarówno codzienne, jak i odświętne wybranych ludów afrykańskich, np. Hausa, Fulbe, Aszanti, Bambara, Herero, Amhara – wabiące kolorami i wzorami. 

Ekspozycja jest również okazją do zaprezentowania narzędzi służących do obróbki bawełny i wełny oraz produkcji i zdobienia tkanin. W gablotach ułożono m.in. rzeźbione uchwyty do szpul z warsztatów tkackich pochodzące z Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej, stemple z symbolami adinkra z Ghany, szablony do zdobienia tkanin oraz wrzeciona i przęśliki. 

Muzeum Narodowe w Szczecinie od ponad 60 lat gromadzi artefakty pochodzące z terenu Afryki. Dzięki licznym wyprawom organizowanym w latach 70.–90. ubiegłego wieku oraz darom i pojedynczym zakupom, instytucja posiada jedną z największych w kraju kolekcję sztuki i rękodzieła, będącą świadectwem wielu społeczności afrykańskich.  

Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3 

otwarcie wystawy: 3 kwietnia 2016 (niedziela)

kurator: Ewa Prądzyńska 

organizator:Muzeum Narodowe w Szczecinie

finansowanie: Wystawa przygotowana w sali wyremontowanej i wyposażonej wsprzęt dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN (program „Rozwójinfrastruktury kultury”)

MKIDN logo

05