Wędrówki archeologiczne…

Wędrówki archeologiczne… to trzecia ekspozycja z cyklu prezentującego archeologię Pomorza Zachodniego, tym razem przez pryzmat niewielkiego obszaru ziemi łobeskiej, jednej z ciekawszych pod względem fizjograficznym części regionu. Wystawa pokazuje około 70 eksponatów z 43 miejscowości – ozdoby ciała i stroju, przybory toaletowe, narzędzia, broń, monety oraz naczynia. 

 Przedmioty te, wykonane z gliny, brązu, srebra, złota, żelaza, kamienia i poroża, były wykorzystywane w różnych dziedzinach życia przez społeczności żyjące na tym obszarze od schyłku paleolitu aż po średniowiecze – przez niemalże 12 tysięcy lat.

 Eksponowane znaleziska archeologiczne są atrakcyjne nie tylko w kontekście historycznym. Kunszt, z jakim zostały wykonane, świadczy o wysokich umiejętnościach dawnych wytwórców. Odchodząc więc od klasycznego, zazwyczaj chronologicznego układu zabytków, stworzyliśmy z nich kompozycje stanowiące estetyczną całość i wydobywające urodę przedmiotów dawnej codzienności. Obcowanie z nimi daje chwilę przyjemnego wytchnienia i – paradoksalnie – pozwala zatrzymać się w „tu i teraz”.

Ekspozycja powstała w oparciu o zasoby Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
czas trwania:
 19 listopada 2015 – 14 lutego 2016
otwarcie wystawy: 19 listopada 2015 (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny

kurator: Dorota Kozłowska