Wystawa czasowa: Miasto Nauki

Interaktywna wystawa Miasto Nauki, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. Zespół ten prezentował wystawy w Międzyzdrojach, Łodzi, Puławach, Włocławku, Białymstoku, Toruniu oraz w Moskwie. W Szczecinie po raz pierwszy pokazane będą nowe eksponaty: szalone zegary, wielki kran i ferrofluid.

Największymi atrakcjami są niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska. Studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować.

Dzięki medycznym modelom głowy i oka można zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Najważniejszym z nich jest – o dziwo – mózg. Na wystawie można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie.

Wystawie towarzyszy cykl pokazów edukacyjno-popularyzatorskich Szalonego Profesora skierowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zapraszamy w każdą niedzielę o godzinie 12.00, pokazy odbywają się w „Sali świetlikowej” Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 3.Koszt biletu jednorazowego to 10 zł. Bilety do nabycia w kasie muzeum (aby pokaz się odbył, musi zebrać się mninium 10 osób).Możliwe zapisy i rezerwacje na pokazy w innym terminie pod numerem telefonu: (+48) 887 887 780.

Miasto nauki na portalu facebook.com

Interaktywna wystawa Miasto Nauki
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
wystawa prezentowana do 29.04.2018