Ekspozycja tymczasowa: Magazyn Sztuki Dawnej – sztuka na Pomorzu od XII do XVII wieku

W ramach długoterminowych planów modernizacji i reorganizacji wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie w lutym 2015 r. zamknięte zostały ekspozycje poświęcone sztuce pomorskiej, 

których historia sięga jeszcze czasów przedwojennych. Cenne obiekty na stałe opuściły gmach przy ul. Staromłyńskiej 27, by w przyszłości zaprezentować się w całkiem nowej odsłonie na wystawach w gmachu przy ul Wały Chrobrego 3. Tymczasem, by nie odbierać widzom możliwości kontaktu z najważniejszymi zabytkami sztuki pomorskiej w gmachu na Wałach Chrobrego utworzony został otwarty dla publiczności magazyn sztuki, w którym przechowywana jest część kolekcji średniowiecznej i nowożytnej. W przestrzeni głównej magazynu złożone zostały dzieła malarskie i rzeźbiarskie,  związane przede wszystkim ze sztuką kościelną dwóch następujących po sobie na Pomorzu kultur wyznaniowych – katolickiej i protestanckiej.

W styczniu 2016 r. sala została uzupełniona o kolejne obiekty z kolekcji pomorskiej, głównie sztuki średniowiecznej. Wśród nich dwie niezwykle cenne XIII-wieczne figurki z Gardna – najstarsze zachowane wizerunki Marii z Dzieciątkiem na Pomorzu. Najliczniejszą grupę na ekspozycji stanowią gotyckie ołtarze. Obok prezentowanych wcześniej monumentalnych dzieł z terenów Pomorza – Poliptyku Stargardzkiego i Ołtarza Pasyjnego z Wkryujścia, ustawione zostały efektowne, bogato złocone ołtarze nowomarchijskie z Langnow i Raduni oraz słynny Tryptyk św. Jakuba Apostoła z Kołobrzegu, którego konserwacja właśnie została ukończona. Wśród obiektów znalazły się również inne dzieła pochodzące z kolegiaty kołobrzeskiej – późnogotycka figura św. Hieronima oraz fragment stall z wczesnogotyckim przedstawieniem św. Olafa.

W mniejszej sali można obejrzeć meble powstałe w XVIII i XIX w. Sprzęty barokowe, takie jak wrocławska szafa sieniowa i biurko z nadstawką, są przykładami stosowania techniki intarsji, czyli tworzenia dekoracji przy użyciu innych rodzajów drewna. Ciekawą grupę obiektów stanowią również meble z regionu Pomorza: kredens, komoda ozdobiona motywem ptaka oraz prosta w formie szafa sieniowa pochodząca z zakrystii kościoła św. Jana w Szczecinie.

Forma magazynowa wystawy daje niecodzienną okazję obejrzenia wielu z tych dzieł w nietypowej aranżacji i z bliska, pozwalając na dostrzeżenie szczegółów niedostępnych podczas tradycyjnej ekspozycji.