Fotografia Dzikiej Przyrody 2014

Wystawa  Fotografia Dzikiej Przyrody 2014 jest pokonkursową prezentacją najlepszych na świecie fotograficznych przedstawień natury. Przedsięwzięcie organizują rokrocznie, od 1965 roku dwie brytyjskie instytucje – Natural History Museum w Londynie i BBC Worldwide Magazine – szczycące się swoimi dokonaniami w odkrywaniu, propagowaniu i ochronie rozmaitości życia na Ziemi.

Wildlife Photographer of the Year jest największym i najbardziej prestiżowym na świecie konkursem w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Prace przedstawiane w tym roku na wystawie wybrano spośród ponad 41 tys. zdjęć (niemal wyłącznie cyfrowych), nadesłanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Ekspozycja, poprzez prezentację wybitnych fotografii, ukazuje wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi oraz inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji natury.

Do zdobycia nagrody w tym konkursie aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – jeśli tylko doskonały obraz zawiera miksturę wizji, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata, ale także uświadamiają, jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody.

Obecna jubileuszowa, bo już pięćdziesiąta, edycja konkursu przyjęła nową formułę, która rzuca wyzwania fotografom. Zaproponowano inne niż dotychczas kategorie, które uwzględniają większą liczbę gatunków, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania nowych technologii. Tegoroczny konkurs objął 13 kategorii, między innymi: podwodne światy, portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, królestwo roślin, przyroda w technice monochromatycznej oraz 3 nagrody specjalne. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w tych grupach. Jest ich 100, autorstwa 75 fotografów, z 29 krajów. Oglądając i bardzo osobiste, pojedyncze kadry, i złożone historyjki, stopklatki, można zauważyć, że wszystkich autorów łączą olśniewające obrazy, frapująca narracja i wspólny cel, jakim jest propagowanie zamiłowania do świata przyrody.

Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2014. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17. roku życia. Zwycięzca otrzymał oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2014.

Od kilkudziesięciu lat miesięcznik BBC Wildlife Magazine ukazuje cuda i piękno Ziemi, jej zwierząt i dzikich miejsc, podkreślając jednocześnie kruchość planety. Każdego miesiąca czasopismo pomaga czytelnikom zbliżyć się do dzikiej przyrody oraz zrozumieć, doświadczyć i cieszyć się naturą  – zarówno tą w pobliżu domu, jak i w odległych miejscach – poprzez ukazywanie spektakularnych fotografii i fascynujących reportaży. Konkurs został ogłoszony 50 lat temu przez poprzednika BBC Wildlife Magazine i jesteśmy niezwykle dumni, że przybrał kształt zjawiska o zasięgu ogólnoświatowym. Przez wszystkie te lata nasi czytelnicy przeżywali zdumienie i zachwyt nad zaangażowaniem, kreatywnością i techniczną perfekcją fotografii finalistów konkursu, otwierających okno na świat przyrody, mówi Matt Swaine, redaktor naczelny BBC Wildlife Magazine.

Natural History Museum w Londynie zostało otwarte w 1881 roku i od tamtej pory sprawuje pieczę nad 80 milionami okazów. Blisko 300 naukowców pracuje w samym muzeum lub współpracuje w ramach projektów w różnych częściach świata, żeby lepiej zrozumieć życie na Ziemi. Sir Michael Dixon, dyrektor tej instytucji podaje: W ubiegłym roku ponad pięć milionów gości zawitało w nasze progi, żeby skorzystać z wystaw, które celebrują piękno i różnorodność świata przyrody.

Wystawa w 2015 roku pokazywana będzie w 11 miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Sopocie, Toruniu i Białowieży. Organizatorem tournée ekspozycji po Polsce jest Agencja Zegart. Honorowy patronat nad wystawą objęli prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Maciej Grabowski, Minister Środowiska.

Więcej informacji o wystawie i konkursie Wildlife Photographer of the Year oraz formularz zgłoszeniowy otrzymać można, odwiedzając strony internetowe www.nhm.ac.uk/wildphoto oraz www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

www.discoverwildlife.com

Fotografia Dzikiej Przyrody 2014
Wildlife Photographer of the Year 2014