Skarby z okolic Suchania

Kanwą do przygotowania tej ekspozycji są unikatowe zabytki przypadkowo odkryte przed kilkoma laty w pobliżu Suchania, przede wszystkim przedmioty ze złota i brązu, które pierwotnie wchodziły w skład skarbu zdeponowanego tutaj około połowy V wieku n.e. W ślad za odkryciem zostały podjęte badania archeologiczne, prowadzone samodzielnie przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego,

a także w kooperacji z Muzeum Narodowym w Szczecinie, ramach projektu badawczego Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły, kierowanego przez prof. Aleksandra Bursche. W ich efekcie udało się zgromadzić dodatkowe dane nie tylko o samym depozycie, lecz także na temat osadnictwa w rejonie Suchania w innych, odleglejszych i bliższych okresach najstarszych odcinków dziejów tego zakątka ziem pomorskich. Zagłębienie się w historię odkryć i badań archeologicznych w okolicach Suchania uzmysławia, że w znacznej mierze odzwierciedlają się tutaj etapy rozwoju zainteresowań starożytniczych na Pomorzu, poszerzania wiedzy naukowej oraz koleje losów gromadzonych znalezisk. Właśnie te aspekty – historia odkrywania oraz wiedza historyczna bazująca na zabytkach archeologicznych – przyświecały przygotowaniu wystawy prezentującej eksponaty o zróżnicowanej wartości w kategoriach piękna i potencjału poznawczego.

Zabytki na wystawie są uszeregowane według klucza chronologicznego – od epoki kamienia, poprzez epokę brązu, okres wpływów rzymskich do średniowiecza, a jednocześnie stanowią swego rodzaju tło dla umieszczonego centralnie skarbu z Okresu Wędrówek Ludów. W skład tego znaleziska wchodzą dwa złote brakteaty zaopatrzone w uszka do zawieszania, trzy złote zawieszki, zwojnica ze złotego drutu oraz dwie fibule z brązu. Złote przedmioty były elementami jednej kolii. Analogie dla tego typu biżuterii są znane z terenu południowej Skandynawii. Szczególnie dwa brakteaty, o jednoznacznie skandynawskim pochodzeniu, stanową rzadkie na naszych ziemiach znalezisko i są obecnie jedynymi zabytkami tego typu w polskich zbiorach muzealnych. Dodatkowym wątkiem narracji na wystawie jest tezauryzacja przedmiotów w dziejach regionu od epoki kamienia do czasów średniowiecznych, ukazana poprzez prezentację przykładów znaleziska gromadnych z różnych okresów pra- i wczesnodziejowych. Z kolei z opisanej na wystawie historii znalezisk i badań archeologicznych w rejonie Suchania można wywnioskować, jak istotną rolę w zachowaniu i odkrywaniu świadectw najdawniejszej kultury regionu odgrywali i odgrywają okoliczni mieszkańcy zainteresowani przeszłością swojej małej ojczyzny.

otwarcie wystawy: 13 listopada 2014
kurator: dr Bartłomiej Rogalski (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
partnerzy: Studio Paprika, Browar Stara Komenda