Roman Lipski. Malarstwo

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na indywidualną wystawę Romana Lipskiego, polskiego malarza, od 1989 roku mieszkającego i pracującego w Berlinie. Na scenie artystycznej zadebiutował w pierwszej połowie ubiegłej dekady. Już pierwsze obrazy Romana Lipskiego, powstające pod wpływem sugestywnego malarstwa Maxa Neumanna, ujawniły silną osobowość twórczą artysty.

Malarstwo Lipskiego ewoluuje. Od wyrazistych kompozycji figuratywnych zmierza w kierunku przedstawień minimalizujących warstwę anegdotyczną, w których pojawia się charakterystyczny dla artysty repertuar motywów ikonograficznych: mroczne pejzaże, osamotnione widmowe domostwa, postindustrialne relikty i – pojawiające się niekiedy w ich obrębie – wyalienowane postacie ludzkie. Konstruktywne dla malarstwa Lipskiego są także eksperymenty kolorystyczne. Kontrapunktem dla prezentowanych na wystawie prac z lat 2007–2008, w których dominowały monochromatyczne rozwiązania barwne, są obrazy budowane na wyrazistych kolorowych akordach.

Pomimo postępującego w twórczości Lipskiego procesu eliminowania figury ludzkiej – paradoksalnie – to człowiek i jego natura pozostają głównym tematem płócien artysty. Nawet w obrazach, w których przyroda wydaje się być wiodącym motywem przedstawienia, pojawiają się ślady ludzkiej obecności i cywilizacyjnych interwencji (agresywne industrialne wtręty lub dyskretne leśne przecinki niemal wchłonięte przez przyrodę). Napięcie pomiędzy faktyczną nieobecnością istoty ludzkiej a dojmującym wrażeniem jej pierwszoplanowej dla obrazowania roli i umiejętność malarskiego przekroczenia banalności wyselekcjonowanych motywów budują szczególną aurę obrazów. To między innymi decyduje o wizualnej sile malarstwa Lipskiego.

Jego dynamicznie przeobrażającą się twórczość w spójności i ciągłości utrzymuje specyficzna ikonografia oraz rodzaj esencjalistycznego podejścia, dzięki któremu obrazy artysty przekraczają horyzont jednostkowego wizualnego i egzystencjalnego doświadczenia.

Magdalena Lewoc, Roman Lipski, w: Amerykańskie i europejskie malarstwo z kolekcji Marxa, red. M. Chybowska-Butler, M. Lewoc, kat. wyst. Atlas Sztuki w Łodzi, 21.10.2011–8.01.2012; Muzeum Narodowe w Szczecinie, 27.01–22.04.2012, Szczecin 2011, s. 91.

Roman Lipski – ur. w 1969 w Nowym Dworze Gdańskim. Od 1989 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Jego obrazy wystawiane były w prestiżowych galeriach sztuki współczesnej, między innymi w USA, Turcji, Hiszpanii, Japonii i Polsce. Jest laureatem Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie – Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków (2004). Prace Lipskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz instytucji takich jak: Boston Museum of Fine Arts, Elgiz Museum, Istanbul, Art Foundation Mallorca, Colby Museum, Waterville, Maine, Sammlung Marx, SOR Rusche Sammlung, Rubel Family, Regionalna Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa Roman Lipski. Malarstwo realizowana jest w ramach prezentacji nowych nabytków Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1
otwarcie wystawy: 18 września 
autor: Roman Lipski
kuratorzy: Marlena Chybowska-Butler, Magdalena Lewoc
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
partnerzy: Agencja Reklamowa Etcetera, Drukarnia Soft Vision
patronat medialny: Magazyn Sztuki, Telewizja Pomerania, Echo Szczecina, wSzczecinie.pl, Szczecin Główny, nachStettin.com