Zbigniew Taszycki "Kilaufafanuzinihatari"

Wystawa indywidualna Kilaufafanuzinihatari prezentująca twórczość profesora Zbigniewa Taszyckiego, powstała w ramach cyklu realizowanego we współpracy z Akademią Sztuki Szczecinie. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zarówno instalacje przygotowane specjalnie na tę prezentację, jak i wcześniejsze obrazy.

Do aranżacji sal działaniami typu site specific zostaną wykorzystane proste materiały, jak na przykład puder czy sól usypywane przy pomocy szablonów liter, jednobarwne wykładziny czy zwykłe świetlówki. Działania Zbigniewa Taszyckiego w przestrzeni Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie związane są w bardzo ścisły sposób z charakterem miejsca. Poszczególne aranżacje są konstruowane w oparciu o przenikające się różne wartości stosowane przez artystę, takie jak: światło, kolory, formy przestrzenne i dwuwymiarowe, właściwości zmysłów wzroku, dotyku, zapachu oraz historie zapisane na starych rysunkach i wyświetlane na obrazach.

Podstawowe aspekty sztuki Zbigniewa Taszyckiego obejmują trzy elementy – architekturę, kolor i światło. Wykorzystując ich wzajemnie przenikające się relacje anektuje i re-konstruuje na swój sposób zastaną przestrzeń. Aranżacja każdej z nich wymaga od artysty wielokrotnego oswajania miejsca. Dopiero po etapie zrozumienia pojemności, skali, napięć przestrzennych, relacji światła i cienia przystępuje on do pracy. Minimalizm form pozwala na odebranie przygotowywanych przez artystę sytuacji, bez zakłócania nadmiernym szumem informacyjnym, zakłóceniami utrudniającymi odbiór. Prace Taszyckiego często nie posiadają tytułów, znajdują się poza kontekstem literackim, po to, by ten nie ukierunkowywał jednostronnie widza. Przekaz intelektualny pozostaje jednak klarowny, zawiera się w podstawowych elementach wykorzystywanego języka wizualnego.

Na wystawie prezentowany jest obraz zakupiony do kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie – bez tytułu (2012) z cyklu Ceraty i tapety, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1
otwarcie wystawy: 10 kwietnia 2014 (czwartek), godzina 18.00, wstęp wolny
wystawa czynna: 12.04–1.06.2014
godziny otwarcia:
wtorek, środa, sobota 10.00–18.00
czwartek 10.00–20.00
niedziela 10.00–16.00
poniedziałek i piątek – nieczynne
kuratorzy: Zbigniew Taszycki, Wojciech Ciesielski

organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego(www.muzeum.szczecin.pl)
partnerzy:
SoftVision