Amerykańskie i europejskie malarstwo z kolekcji Marxa

Dzieła najznakomitszych europejskich i amerykańskich twórców, wchodzące w skład słynnej niemieckiej kolekcji Ericha Marxa są pokazywane w Szczecinie. Kolekcja Marxa to jeden z najcenniejszych europejskich zbiorów sztuki współczesnej dokumentujących historię malarstwa na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Wystawa, na którą składają się 23 dzieła wybrane ze zbiorów Ericha Marxa, dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiła do Polski. Na wystawie są prace wszystkich czterech znakomitych polskich artystów, których Marx wybrał do swojej kolekcji: Rafała Bujnowskiego, Romana Lipskiego, Wilhelma Sasnala i Zbigniewa Rogalskiego. Całość kolekcji Marxa prezentowana jest w Berlinie, w przebudowanym specjalnie na jej potrzeby nieużytkowanym budynku dawnego dworca kolejowego – Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart.

Prace prezentowane na wystawie dokumentują historię współczesnego malarstwa od lat 70. XX wieku do chwili obecnej. Lata 70. i 80. ubiegłego stulecia reprezentowane są pracami niemieckich artystów z kręgu Neue Wilde (Martin Disler, Walter Dahn, Reiner Fetting, Salomé) oraz malarzy włoskiej transawangardy (Sandro Chia, Enzo Cucchi).

Znaczącym akcentem ekspozycji są prace Anselma Kiefera, w którego twórczości taszyzm, sztuka konceptualna i Arte Povera łączą się przyjmując formę monumentalnych „obrazów historycznych”. Malarstwo amerykańskie tego samego okresu reprezentują obrazy Juliana Schnabla – przedstawiciela amerykańskiego New Image Painting, autora malarskich kolaży kontynuujących amerykańską tradycję „malarstwa niehierarchicznego”. Lata 90. XX wieku zostaną zilustrowane dziełami Fiony Rae – członkini Young British Artists (YBA), której malarstwo lokuje się w nurcie postmodernistycznego abstrakcyjnego ekspresjonizmu. U progu obecnego wieku w malarstwie ponownie zaczyna dominować figuratywność. W kolekcji Marxa nurt ten reprezentują m.in. artyści niemieccy tacy jak: Tim Eitel i Eberhard Havekost.

Wyjątek w ogólnym charakterze tej ekspozycji, koncentrującej się na malarstwie, stanowi instalacja Michaela Beutlera, która przez rzeźbiarskie wprowadzenie do malarstwa stała się swego rodzaju prologiem wystawy prezentowanej w Polsce. Praca ta ukazuje wielostronność kolekcji Marxa zawierającej, oprócz malarstwa, także rysunki, rzeźby i prace wideo.

Wystawie towarzyszy katalog upowszechniający wiedzę na temat dynamiki rozwoju malarstwa na przestrzeni ostatnich czterech dekad ilustrowany prezentowanymi dziełami. Od października do grudnia 2011 ekspozycja pokazywana była w Atlasie Sztuki w Łodzi. Od 27 stycznia do 22 kwietnia można ją oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Projekt, rekomendowany przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, został zrealizowany w ramach Mecenatu Miasta Szczecin nad Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz programu promocji sztuki współczesnej Mare Articum.

Amerykanskie i europejskie malarstwo z kolekcji Marxa

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3

Artyści