Wystawa czasowa „Living in the Present Future”

W obliczu najnowszych odkryć nauki i rewolucji technologicznej człowiek i definicja człowieczeństwa zmienia się dziś szybciej i radykalniej niż kiedykolwiek.

Zmiany te zachodzą zarówno na poziomie materialnym – poprzez wpływ technologii na ludzkie ciała i możliwości percepcyjne, jak i w wymiarze mentalnym – odkrycia naukowe uwidaczniają to, co dotychczas nie było dostatecznie czytelne – związki ludzkiego ciała z nie-ludzkimi formami życia, takimi jak mikroby i wirusy. Ludzka forma coraz częściej objawia się nie jako esencjonalna jedność, ale forma symbiotyczna i hybrydyczna. Toczącej się obecnie dyskusji antropologicznej towarzyszy ożywiona debata ekologiczna na temat planetarnych zagrożeń z jakimi konfrontuje się ludzkość w epoce antropocenu.

Ta nowa sytuacja sugerująca moment dokonywania się znaczącej zmiany w postrzeganiu statusu, roli, przyszłości i odpowiedzialności człowieka zyskuje silny rezonans w sztuce.

Muzeum Narodowe w Szczecinie i Bornholms Kunstmuseum przygotowuje partnerski projekt wystawienniczo-wydawniczy z udziałem kilkunastu artystów z Polski i Danii, którzy w swojej praktyce artystycznej podejmują wątek redefinicji i przyszłości człowieczeństwa: podkreślając coraz silniejszą fuzję ciała i świadomości z najnowszymi technologiami (Roman Lipski, Amalie Smith, Lea Guldditte Hestelund); eksponując zapoznaną łączność człowieka z naturą i nie-ludzkimi formami życia (Artur Malewski, Ewa Juszkiewicz, Emil Westman Hertz), stawiając w centrum uwagi nowy etyczny i egzystencjalny wymiar człowieczeństwa w obliczu szybko zmieniającego się świata (Izabella Gustowska, Aneta Grzeszykowska, Peter Frimand, SUPERFLEX).

Celem wystawy LIVING IN THE PRESENT FUTURE jest rozpoznanie przy użyciu narzędzi właściwych sztuce jednego z najbardziej aktualnych i najgorętszych pól refleksji w obrębie współczesnej humanistyki.

Wystawie LIVING IN THE PRESENT FUTURE towarzyszy polsko-duńsko-angielska publikacja, przygotowana przez kuratorów polskich i duńskich w kooperacji z zaproszonymi do współpracy badaczami – Izabelą Kowalczyk (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i Jacobem Wambergiem (Uniwersytet w Aarhus).

Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat na warsztaty towarzyszące wystawie „Living in the Present Future” przygotowane w ramach programu „Sztuka Współczesna dla Dzieci”. Prowadzenie: Agata Kamińska. Obowiązują zapisy: 797 705 277; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niedokończone – o źródłach kreatywności
Warsztaty malarskie
22 marca 2020 (niedziela), godz. 10.00–12.00

Warsztaty malarskie inspirowane twórczością Romana Lipskiego. Jednego z najciekawszych współczesnych malarzy, którego prace prezentowane są w galeriach i muzeach na całym świecie. Uczestnicy warsztatów będą tworzyć obrazy abstrakcyjne nawiązujące do świata przedstawianego w sztuce artystów dawnych i współczesnych.

Znaleziska – o wizerunku człowieka w sztuce
Warsztaty twórcze
5 kwietnia 2020 (niedziela), godz. 10.00–12.00

Warsztaty inspirowane przedstawieniami człowieka w przeszłości oraz wizjami jego przyszłych wyobrażeń. Uczestnicy warsztatów będą kreować postać ludzką przy użyciu materiałów plastycznych oraz naturalnych znalezisk. Efektem warsztatów będzie praca rzeźbiarska.

„Living in the Present Future”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej: 24.01–30.08.2020
Wernisaż: 23.01.2020, godzina 18.00

Artyści: Izabella Gustowska, Aneta Grzeszykowska, Ewa Juszkiewicz, Roman Lipski, Artur Malewski, Lea Guldditte Hestelund, Emil Westman Hertz, Peter Frimand, SUPERFLEX, Amalie Smith