Od dłubanki do motoru – Modele żaglowców i okrętów

Na liczne prośby muzealnych gości do gmachu Muzeum przy Wałach Chrobrego powróciła wystawa poświęcona jednostkom pływającym. Ekspozycja ma charakter tymczasowy.

Część modeli można oglądać w hallu skrzydła północnego, pozostałe w salach wystawowych skrzydła południowego. Eksponowane są jednostki żaglowe m.in. znany i zachowany do dnia dzisiejszego żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”, model fregaty handlowej „Bounty”, czy model galeonu „Mayflower”, który wsławił się rejsem w 1620 roku z Anglii do Ameryki Północnej. W 1957 roku zbudowano wierną kopię żaglowca, który powtórzył historyczny rejs z 33 osobową załogą. Dzisiaj kotwiczy w amerykańskim porcie Plymouth, jako zabytek i atrakcja turystyczna. Prezentowane są także wiernie odtworzone modele karaki „Santa Maria”, galeonów „Ark Royal”, „Wodnik” oraz „Smok”. Ze współczesnych zasługują na uwagę  pierwsze polskie statki pasażerskie – „Comteledoc”, „Polonia” i „Batory”.