Modele żaglowców i okrętów

Na liczne prośby muzealnych gości do hallu gmachu Muzeum przy Wałach Chrobrego powróciła wystawa poświęcona jednostkom pływającym (tymczasowo, do momentu otwarcia nowych wystaw stałych w wyremontowanych salach: „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI–XVII wieku” oraz „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu”).

Eksponowane są  jednostki żaglowe m.in. znany i zachowany do dnia dzisiejszego żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”, model fregaty handlowej „Bounty”, czy model galeonu „Mayflower”, który wsławił się rejsem w 1620 roku z Anglii do Ameryki Północnej. W 1957 roku zbudowano wierną kopię żaglowca, który powtórzył historyczny rejs z 33 osobową załogą. Dzisiaj kotwiczy w amerykańskim porcie Plymouth, jako zabytek i atrakcja turystyczna. Prezentowane są także wiernie odtworzone modele karaki „Santa Maria”, galeonów „Ark Royal”, „Wodnik” oraz „Smok”. Ze współczesnych zasługują na uwagę  pierwsze polskie statki pasażerskie – „Comteledoc”, „Polonia” i „Batory”.